Prolibarlang, luxusélet, pezsgő gyáripar – kerületmustra Budafok-Tétényben
Romantikus borospince-látogatások, pezsgőgyártás és egyre felkapottabb zöldövezet, szép új házakkal? Vagy ronda gyáripari részek, kőbányamaradványok és egykor dicső, ma már pusztuló műemlékek? Minél jobban elmerül az ember a XXII. kerület történelmében és jelenében, úgy tudja egyre inkább értékelni a két véglet párhuzamos rezgéséből adódó, utánozhatatlan hangulatot.
Budafok-Tétény különleges történelméből az ember először csak annyit érzékel, hogy szokatlan, oda nem illő dolgokkal találkozik. Például sétál egy parkban, aminek az egyik szegletében játszótér, a másik végében kutyafuttató, de középen, a zöld fűben, a kis focikapuk mellett ott virít egy két méter magas, fedett betonhenger, oldalán nyílással. Pár kilométerrel odébb, szintén kertvárosi környéken, új építésű, elegáns házak között egy föld alatti paintball-pálya vaskapuja rozsdállik.
Ha pedig a városias rész felé vesszük az irányt, tízemeletes panelek között sárga téglás, régi raktárépület. Benzingőz és motorzaj közepette megy bent a gokartozás, miközben az utca másik oldalán két százötven éves kastély bújik meg hatalmas, fás telkek közepén, harmadik társuk pedig éppen felújításra vár az utcafronton.
Golfpálya és romos gyártelepek, világhírű pezsgő és házak alá tömködött gázgyári salak – a kontrasztok kerülete. És volt ez még durvább is.
Prolibarlangok és kúriák
"Az ország legszegényebb községe", "Beszakadt a községháza teteje", "Csak az állam segíthet a szegény községen", írta az akkor még önálló Budatétényről a Friss Ujság 1928. július 18-án, a "Budatétényen az őskorszakba illő barlanglakásokban élnek" című cikkében.
Ugyanabban az évben a Magyar Hirlap is szörnyülködött egy sort: azt írta, Budatétény 2128 lakosa közül mintegy ezer ember sziklákba vájt barlangokban lakik, mert nincs rendes lakása. "A telek tulajdonosa kőfaragó-munkást bíz meg a sziklalakás készítésével, aki munkabér fejében bizonyos ideig ingyen lakhat. Először az udvart kell a kősziklából kivésni, azután az egyik sziklafalba alagútszerű folyosót vájnak, azt pedig csákánnyal, vésővel mindaddig formálják, míg lakásszerű nem lesz", írta a lap a "proli-barlang" gúnynevű lakásokról.