Rab Árpád: El kell dönteni, mikor kell az „olyan”, és mikor elég a „szinte olyan”
„Olyan képességeket szereztünk, amiket száz évvel ezelőtt valamilyen űrcivilizációnak tulajdonítottunk volna” – mondja Rab Árpád. A jövőkutatót arról kérdeztük, hogyan változtat meg minket a technológia, és mit tehetünk mi, hogy a képünkre formáljuk azt.
HVG: Úgy tűnik, mintha csak utópikus és disztópikus jövőképekben gondolkodnának az emberek. Miért nincs szélesebb közönsége egy köztes jövőképnek?
Rab Árpád: Azért nincs érdemi diskurzus a jövőről, mert egy elképzelt problémáról beszélünk. Például most arról vitatkozunk, hogy a gépek elveszik-e a munkánkat. Pedig az emberek nem attól félnek, hogy elveszik a munkájukat, hanem attól, hogy elveszik a fizetésüket. Másfelől nem a gépek vagy a mesterséges intelligencia (MI) veszik el a munkát, hanem azok a kollégák, akik használják ezeket az új eszközöket, és ettől ügyesebbek lesznek. Az új technológiáról a médián keresztül kapjuk az első benyomást, ami jellemzően a kockázatok bemutatására fókuszál. Ez teljesen természetes: ha körülnézek a dzsungelben, a tigrist keresem a szememmel, és nem a bimbózó virágokat.
HVG: Egy előadásán arról beszélt, hogy amikor elképzeljük a jövőt, akkor úgy teszünk, mintha saját magunk nem változnánk. Hogyan kell úgy elképzelni a jövőt, hogy abban mi magunk is változunk?
R. Á.: Amikor használjuk a technológiát, hozzáigazítjuk a viselkedésünket. Néhány évezreden keresztül a tudósokban bíztunk meg és a barátainkban. De most már nem feltétlenül kell egy valódi ismerőst megkérdeznem: ha az érdekel, hogyan kell indián kenut építeni, megtalálom online. Viszont emiatt egyre jobban bízom az internetben. Ez egy fontos változás: a jövő embereinek internethasználati mintázata más, mint a valaha volt embereké.
HVG: Fontos kulcsszó a bizalom. Lehet úgy felhasználói tudatosságot építeni, hogy az a jövő kihívásaira készítsen fel?
R. Á.: Abszolút, csak nem úgy, ahogy ma sokan próbálják. Figyeld meg, hogy áll a videón szereplő ember keze, mert azt gyakran elrontja a program – szól a javaslat a gép által generált, deepfake videók kiszűrésére. De tudjuk, hogy ezt a hibát rövid időn belül javítják, ezért az ilyen tanácsok jószerével feleslegesek. Ehelyett azt kell megértetni, hogy mindig lesznek olyanok, akik megpróbálnak átverni az interneten, de józan ésszel meg tudod védeni magad. Ilyenkor ne kapkodj, gondold át az e mögött rejlő motivációkat, és járj utána, hogy igazat mondtak-e neked. Ezek alapszabályok, és függetlenek attól, hogy a jövőben milyen kütyüket használunk.