"Háromgyerekes anyaként úgy éreztem, ha megfeszülök, akkor sem tudom azt a családot megteremteni, amit szeretnék"
A modern anyaság intézményét kritizálja Murinai Angéla Anya szív című új könyve, amelyben több mint 1700 magyar anya megfontolásra érdemes véleménye tükröződik.
„Az anyaság modern kori változata legkevésbé a gyerekről, a gyerek iránti elhivatottságról, a vele való kapcsolatról, sokkal inkább a patriarchális kapitalizmus kiszolgálásáról szól” – állítja új könyvében Murinai Angéla író. Az Anya szív című, a Tea Kiadónál megjelent kötet szerint az anyaság a legtöbb nő számára „hamis mázba csomagolt rabszolgaság, évtizedeken át tartó, szünet nélküli ingyenmunka, végtelen anyagi és egzisztenciális kiszolgáltatottság, szavakkal le nem írható mennyiségű stressz, elvárás, frusztráció”. Mindez nem jelenti azt, hogy ezek a nők ne szeretnék a gyerekeiket, ők a modern anyaság intézményét, az anyákkal szembeni társadalmi elvárásokat érzik nyomasztóknak.
Murinai Angéla 2014-ben kezdett a nők helyzetével nyilvánosan foglalkozni. Több ezer tagot számláló, Anyutentikus nevű Facebook-csoportjában az anyaság nehézségeit beszélik ki a tagok. A szerző korábban írt három fia közül a legidősebb tragikus haláláról (Mikor feltámad a szél), Németországba emigrálásuk okairól és nehézségeiről (Ich bin aus Ungarn) és a nők jogsérelmeiről a gyerekneveléstől a háztartási munkán, a fizetési egyenlőtlenségeken, a szexuális életen át a családon belüli erőszakig (Tíz okom a haragra).
Utóbbi kötetében egy fejezet foglalkozik az anyák helyzetével, ezt gondolta most tovább, és bővítette új könyvvé. „Az első élmények a saját életemből jöttek.
Háromgyerekes anyaként úgy éreztem, ha megfeszülök, akkor sem tudom azt a családot megteremteni, amit szeretnék. Nem értettem, mit kellene még csinálnom, miközben belerokkanok a tennivalókba. Amikor elkezdtem írni erről, láttam, hogy más nők is hasonlóan éreznek”
– mondta a HVG-nek.