Kettő egy ellen – mennyi esélye van Szentkirályinak és Vitézynek Karácsonnyal szemben?
Szokatlanul hosszú kivárás után a Fidesz is megnevezte főpolgármester-jelöltjét, Szentkirályi Alexandrát. Nem sokkal később Vitézy Dávid is bejelentkezett. Párhuzamos portrénk.
Szentkirályi Alexandrát szinte a biztos bukás tudatában küldi a ringbe a Fidesz. Számára – a közvélemény-kutatások alapján – már az is tisztes helytállást jelentene, ha Budapest vezetésére pályázva több voksot szerezne, mint az őt jelölő, a budapesti közgyűlésben öt éve kisebbségbe került párt.
„Ilyen erővel lottót is nyerhetek, nem?”
– reagált Szentkirályi Alexandra 2015-ben az Index újságíróinak kérdésére, hogy el tudja-e képzelni magát főpolgármesterként. Az akkor már Tarlós István jóvoltából főpolgármester-helyettesként tevékenykedő politikus a humán területet kapta, ám az oktatási és egészségügyi intézmények a kormány döntése alapján már nem az önkormányzatokhoz tartoztak. Maradt a kultúra, ahol a színházak helyett inkább a városarculattal foglalkozott, és a szociális terület, ahol a hírek szerint nem különösebben vétette észre magát.
Szentkirályi Alexandra részben erdélyi családból származik, nagyapja nagyváradi líceumi magyartanár volt. Apja, Szentkirályi Aladár is Nagyváradon nőtt fel, majd Kolozsváron járt zenei iskolába és felsőfokú képzésre. Utána a kolozsvári opera hegedűse lett, mielőtt 1985-ben Magyarországra települt. A Csepeli Fasang Árpád Alapfokú Művészeti Iskola alapítója, volt igazgatója, jelenleg továbbra is fellép hegedűművészként, korábban pedig részt vett a Schilling Árpád fémjelezte Krétakör társulat produkcióiban. Doktori fokozatát megszerezni 2011-ben visszatért Kolozsvárra a Gheorghe Dima Zeneakadémiára, majd ezt 2012-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen honosíttatta.