Kettő egy ellen – mennyi esélye van Szentkirályinak és Vitézynek Karácsonnyal szemben?

8 perc

2024.03.22. 09:20

2024.03.22. 11:54

Szokatlanul hosszú kivárás után a Fidesz is megnevezte főpolgármester-jelöltjét, Szentkirályi Alexandrát. Nem sokkal később Vitézy Dávid is bejelentkezett. Párhuzamos portrénk.

Szentkirályi Alexandrát szinte a biztos bukás tudatában küldi a ringbe a Fidesz. Számára – a közvélemény-kutatások alapján – már az is tisztes helytállást jelentene, ha Budapest vezetésére pályázva több voksot szerezne, mint az őt jelölő, a budapesti közgyűlésben öt éve kisebbségbe került párt.

„Ilyen erővel lottót is nyerhetek, nem?”

– reagált Szentkirályi Alexandra 2015-ben az Index újságíróinak kérdésére, hogy el tudja-e képzelni magát főpolgármesterként. Az akkor már Tarlós István jóvoltából főpolgármester-helyettesként tevékenykedő politikus a humán területet kapta, ám az oktatási és egészségügyi intézmények a kormány döntése alapján már nem az önkormányzatokhoz tartoztak. Maradt a kultúra, ahol a színházak helyett inkább a városarculattal foglalkozott, és a szociális terület, ahol a hírek szerint nem különösebben vétette észre magát.

Az ellenzék alkudozással, a Fidesz trükkökkel indítja a budapesti választási kampányt

Csütörtökön kerül a parlament elé az önkormányzati választási szabályok átírása, ami szakértőink szerint Karácsony Gergely újraválasztását nem veszélyezteti, de a közgyűlési többséget ingatagabbá teheti. Nemcsak a Fidesznek, de a Mi Hazánknak és a Kutyapártnak is kedvez a listás szavazás.

Szentkirályi Alexandra részben erdélyi családból származik, nagyapja nagyváradi líceumi magyartanár volt. Apja, Szentkirályi Aladár is Nagyváradon nőtt fel, majd Kolozsváron járt zenei iskolába és felsőfokú képzésre. Utána a kolozsvári opera hegedűse lett, mielőtt 1985-ben Magyarországra települt. A Csepeli Fasang Árpád Alapfokú Művészeti Iskola alapítója, volt igazgatója, jelenleg továbbra is fellép hegedűművészként, korábban pedig részt vett a Schilling Árpád fémjelezte Krétakör társulat produkcióiban. Doktori fokozatát megszerezni 2011-ben visszatért Kolozsvárra a Gheorghe Dima Zeneakadémiára, majd ezt 2012-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen honosíttatta.