"Nem úgy kezdtem az egyetemet, hogy mindenképpen külföldre megyek" – országváltó magyar orvosok
Ausztriában intenzíven toborozzák a magyar fiatalokat is ápolónak, de új tendenciaként a 40-50-es korosztály is kikéri már a külföldi munkavállaláshoz szükséges igazolást. Megtudtuk azt is, az elmúlt években hány orvos vette célba Ausztriát, és beszéltünk két, évek óta kint dolgozó orvossal arról, mi motiválta őket az országváltásban, és lehet-e olyan ajánlat, ami miatt hazajönnének. A cikk az Ausztriában dolgozó magyarokról szóló sorozatunk része.
A magyar határ menti Burgenlandban nagyobb a kereslet az ápolókra, mint valaha, éppen ezért a Burgenlandi Egészségügyi és Ápolóképző Iskola ingyenes, de fizetett ápolóképzést indít – írta még év elején a volksgruppen.orf.at.
Hogy ez mennyire vonzó ajánlat, csak a hónap végén derül ki – akkor zárul ugyanis a jelentkezés –, de az biztos, hogy így is nagyon sok magyar dolgozik kint.
Az osztrák egészségbiztosító adatai szerint 2023-ban 121 ezer magyar vállalt munkát Ausztriában (és miután egészségbiztosító, ők azok, akik legálisan dolgoztak odaát), ennél csak a németek voltak kétezerrel többen.
Az a statisztikákból nem látszik, hogy a magyarok közül mennyien helyezkedtek el az egészségügyben vagy a szociális ellátásban, de az összesített, szakmákra lebontott adatsor szerint a külföldi munkavállalók körében ez a negyedik legnépszerűbb terület.
- A gyártásban, árutermelésben 152 ezer,
- a kereskedelem, javítás címszó alatt szereplő területen 135 ezer,
- a pénzügyi és biztosítási területen 120 ezer,
- míg az egészségügyben és szociális ellátásban 58,8 ezer nem osztrák munkavállaló dolgozott.
Ebben a statisztikában nem bontották külön az egészségügyet és a szociális ellátást, de az látszik, hogy a nők háromszor annyian vannak, mint a férfiak.
Stabilan mennek
Miután az osztrák adatok nem elég részletesek, megkérdeztük az Országos Kórházi Főigazgatóságot (OKFŐ) és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarát arról, hány igazolást/hatósági bizonyítványt adnak ki külföldi munkavállaláshoz, és mennyien mennek Ausztriába.
Az OKFŐ-nél a legutolsó lezárt év a 2022-es, vagyis már látszik, hogy a 2021 januárjában életbe lépett és komoly tiltakozást kiváltó egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény hatása is.