Nincs pénz, nincs elég állami támogatás, nincs szaki – kezdenek kidőlni a kisebb építőipari cégek
Idén sem számít fellendülésre a szakma a tavaly zsugorodó teljesítményű, minden hatodik vállalkozást eltartó építőiparban, amelyet olykor a kormány hoz hátrányos helyzetbe.
„Ez nem a mi évünk lesz!” – sóhajt Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke, arra utalva, hogy a 2024 elején remélt felpörgés még várat magára. A KSH május 15-ei, első negyedévről szóló gyorsjelentése visszavetette az esetleges reményeket: miután az építőipar januári teljesítménye (volumenben) még több mint 17 százalékkal túlszárnyalta az egy évvel korábbit, a februári már csak 2,4 százalékkal, a márciusi pedig 6,3 százalékkal csökkent, elsősorban az épületépítés visszaesése miatt. Az első negyedévben összességében 2,3 százalékkal többet termelt az ágazat, mint 2023-ban, csakhogy a bázis nagyon alacsony volt.
A gyengélkedés jele az is, hogy 2024. március végén az építőipari vállalatoknak 3,7 százalékkal kevesebb megkötött szerződésük volt, mint az előző évben, ugyanakkor valamiféle mozgolódást jelez, hogy márciusban 19,4 százalékkal több új szerződést sikerült kötniük, mint egy éve. Koji legfeljebb 2024 utolsó hónapjaira vár felfutást, de csak ha a piaci vállalkozói hitelek kamata 5 százalékosra csökken. Erre kevés azonban az esély, miután az elemzők arra számítanak, hogy újra erősödik (évi 4 százalék fölé) az infláció.