Fischer Ádám: "Szinte mindent elrontottunk. Magyarország 500 év óta állandóan a rossz oldalra áll"
A világhírű karmester nem akar politikailag aktív lenni, de az emberjogi kérdések nagyon fontosak számára. A június 14. és 29. között megrendezendő Budapesti Wagner-napok művészeti vezetőjeként is van ötlete arra, hogyan lehet a fiatalokat érdeklődővé tenni a klasszikus zene iránt: el kell mesélni nekik Wagnert, és azt az örömöt, amit kivált az emberben. Szatmári Róbert interjúja.
HVG: Magyarország nemzetközileg is jegyzett kulturális eseménye a Budapesti Wagner-napok. Napirenden van a megújulás, vagy épp a hagyományban van a fesztivál ereje?
Fischer Ádám: Az eseménysorozat első éveiben A Nibelung gyűrűje tetralógián kívül más előadásokat is gyakran játszottunk. Kiderült azonban, hogy a közönség leginkább ezt szereti, nem is beszélve a külföldiekről, akik szinte a Ringért látogatnak ide. Amikor van egy Ring nélküli év, akkor tudunk más darabokat is játszani, jövőre ezt tervezzük, és akkor lesznek felújítások, más produkciók. Mi úgy játsszuk a Ringet, ahogy Wagner akarta. A külföldiek számára is érdekes így, ők Új-Zélandtól Alaszkáig azért jönnek ide, hogy minél rövidebb idő alatt minél több előadást hallgassanak. Ehhez az kell, hogy a tetralógia négy egymást követő nap kerüljön színre, amit jelenleg egyes eseteket kivéve általában váltott lovak megoldással tudunk csak kivitelezni, azaz a nagy szerepeket különböző művészek éneklik.