Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
HVG: Tüzes tekintetű, bátor, büszke arcok helyett búvalbélelt, depressziós, pesszimista, panaszkodó hazánkfiairól ír A magyar című könyvében. Mitől vagyunk ilyenek?
Csernus Imre: Harminc éve beszélgetek emberekkel, és azt tapasztalom, hogy jelentős részük tudja, mi a hiányossága, mi nem tetszik az életében, mégsem tesz ellene. Nem mernek hinni abban, hogy változtathatnak, csak önmaguknak köszönhetik, hogy megszűnik az élettel kapcsolatos kurázsijuk. És ha nincs kurázsi, nincs hit. Helyette megszokás van, görcsös törekvés a biztonságra, csak nehogy valami váratlan dolog történjen. De hiába tesznek rengeteg óvintézkedést, a XXI. század tempójában lehetetlen ilyen konfliktuskezelési modelleket sikerre vinni.
HVG: A határon túli magyarokban van kellő kurázsi?
Cs. I. : A kisebbségi lét állandó konfliktust, az alkalmazkodási készség fejlesztését generálja. Éltem a Vajdaságban, sokat jártam Erdélyben, Szlovákiában, éberség jellemzi az ott élő magyarokat. Ha ez védekezéssel kombinálódik, az kétségkívül nem jó, mert megszünteti a nyitottságot. De azt látom, gyorsabban alkalmazkodnak az aktuális helyzethez.
HVG: Közel huszonöt éves orvosi praxis után a betegeket borászatra, vendéglátásra cserélte. Miből lett elege az éles váltással?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.