Ralf Schumacher coming outja azt üzeni: másoknak sem kell rejtőzködniük
A Forma–1 a több mint hetvenéves történelmének nagy részében egy meglehetősen szűk heteroszexuális sztereotípiába préselte be a versenyzőit, amelyből hosszú ideig úgy tűnt, nincs kitörési lehetőség. Ralf Schumacher most felmutatott egy másik utat – egy olyat, amelyen aktív versenyző még nem mert elindulni. A coming outja annak is a jele, hogy a Forma–1 csendes átalakuláson megy keresztül.
Ralf Schumacher coming outja nagyot szólt. És mégsem szólt olyan nagyot.
A társadalmi ügyekben elkötelezett Sebastian Vettel alig két évvel ezelőtt beszélt arról, hogy a Forma–1 készen áll végre egy meleg versenyzőre, vagyis a kapu szélesre nyitása már megkezdődött. Ralf Schumacher azonban – bár nem szakadt el az F1-től, és kommentátorként még mindig felbukkan a versenyeken – már nem aktív pilóta. Az aktív éveiben, 1997 és 2007 között, amikor hat futamgyőzelmet és 27 dobogós helyezést is letett az asztalra, egy ilyen bejelentés még nagyobbat szólt volna, és feltehetően ez lehetett az oka annak, hogy Ralf Schumacher nem is lépte meg akkor. Vettel szavait kölcsönkérve: akkor a Forma–1 még nem állt készen egy meleg versenyzőre.
Ralf Schumacher visszavonulása óta 17 év telt el, és ez alatt az időszak alatt a sportág meglehetősen sokat foglalkozott a saját identitásával és imázsával, a világhoz való viszonyával és a saját helyével a világban. Többek között a már említett Sebastian Vettelnek, illetve Lewis Hamiltonnak köszönhetően az F1 az olykor kellemetlen szembenézéseket is megkockáztatta. Miközben a vita örök arról, hogy a sportnak mennyire kell vegytisztának maradnia, és mennyire fonódhat össze a közélettel, a társadalmi, kulturális, gazdasági folyamatokkal, addig többen felismerték, hogy az utóbbi sokszor elkerülhetetlen. Egy sportág és annak képviselői nem légüres térben léteznek.
Most már elmondható, hogy azt a hat futamot egy meleg F1-es pilóta nyerte.
A sportág, a kollégák reakciói pedig a coming out bátorsága előtti tisztelgés mellett feltehetően őszintén tükrözték azt, hogy örülnek egy társuk boldogságának. (Más kérdés, hogy a magyar kommentelők sok esetben még mindig inkább a gyűlöletre szavaznak a hozzászólásaikban.) „Nagyszerű, hogy elég komfortosan érezte magát ahhoz, hogy coming outoljon, végső soron azt szeretnénk, ha ez a sport befogadó legyen, hogy az emberek biztonságban érezzék magukat” – mondta a Magyar Nagydíj csütörtöki sajtótájékoztatóján Oscar Piastri. Fernando Alonso, aki annak idején versenyzett is Schumacherrel, teljes támogatásáról biztosította őt.
Lewis Hamilton szerint Ralf Schumacher coming outjának pozitív üzenete van, és azt reméli, hogy ez felszabadít majd másokat is. A hétszeres világbajnok szerint azonban a sportágnak összeségében még sokat kell tennie a befogadásért. Hamilton a Hungaroringen elismerte, hogy Schumacher a múltban nem érezhette komfortosnak azt, hogy előálljon a melegségével, hogy most mégis megtette, az azt jelzi a Mercedes versenyzője szerint, hogy az idők változnak, hogy úgy érezheti, most már félelem nélkül előbújhat.
Bármennyire is „elő volt készítve” a terep Ralf Schumacher bejelentésének, azt nem lehet alábecsülni.