Miért eleve kudarc Demeter Szilárd gigamúzeumi koncepciója?

Összevonásokkal akarja megoldani a kormány a közgyűjtemények alulfinanszírozottságából eredő problémákat. Ám ez valószínűleg csak további kiadásokkal jár, miközben az egész ágazat szakmai működése lefagy.

Miért eleve kudarc Demeter Szilárd gigamúzeumi koncepciója?

Csák János miniszter bukásával kútba esett a kulturális intézmények gyámság alá helyezésének ötlete: nem rendelik a színházakat a Nemzeti Színház alá, a múzeumokat a Nemzeti Múzeum alá, és így tovább – legalábbis utóda, Hankó Balázs így nyilatkozott. Demeter Szilárd másik, hasonlóan problematikus projektje azonban az elmúlt hetekben megvalósult. Születésnapján, július elsején létrejött a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ, és egy kormányrendelettel be is kebelezte az Iparművészeti Múzeumot, a Magyar Természettudományi Múzeumot, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumot, a Petőfi Irodalmi Múzeumot és az Országos Széchényi Könyvtárat.

A nagy múltú intézmények és filiáléik csak telephelyei lettek a Közgyűjteményi Központnak – derül ki annak alapító okiratából. Szintén innen tudható, hogy milyen hatalmas konglomerátumot hozott létre Demeter, hiszen a dokumentum 75 telephelyet, köztük csaknem húsz múzeumot sorol fel.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.