Ötletel a kormány: felfüggeszthetik a médiumot, amit háborús propagandán érnek, de nem Lánczié a döntés
Ötven évvel a „béke elleni bűncselekmények” jogi kategória megszüntetése után a kormány tűzparancsot adott a parlamentnek a háborús propaganda elleni törvény megalkotására. Az új paragrafusokkal megvághatnák egyes sajtótermékek bevételeit, vagy felfüggeszthetnék a működésüket.
Július elején egy hónapot adott magának – pontosabban az Igazságügyi Minisztériumnak – a kormány annak a jogszabálynak a kidolgozására, amellyel megrendszabályozhatja az orosz–ukrán (és más) háborúkról nem a kormányzati narratívának megfelelően beszámoló sajtótermékeket. Hogy a háborúellenes akcióterv megvalósítása megfelelő ütemben halad, az csak a tárca minapi közléséből derül ki, a jogszabálynak ugyanis még a tervezete sem került a nyilvánosság elé (például társadalmi vitára).
A Tuzson Bence vezette igazságügyi tárca szerint ugyanakkor már közel a cél, csak néhány szakmai-politikai döntést kell meghozni, s várhatóan néhány nap múlva a kormány elé terjesztik a szöveget.
A politikai szándék persze még akkor is jelentősen befolyásolhatja az Országgyűlés őszi ülésszakaszán szavazásra bocsátandó végeredményt, ha az előkészítő munkát végzők olyan szöveg megalkotását tűzték ki célul, amelyhez hasonló más európai országokban is létezik. Látható volt ez a törekvés már a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) létrehozását megelőző jogalkotási folyamat során is, amit végső változatában úgy kellett kivitelezni, hogy az Európai Bizottság is csak nehezen találjon rajta fogást, és persze hogy a paragrafusai még véletlenül se essenek a megalkotók lábára.
Vagyis ki kellett zárni annak a lehetőségét, hogy végül a Moszkvával és a Türk Tanáccsal is rendszeresen egyezkedő miniszterelnököt lehessen erre hivatkozva feljelenteni.
A háborús propaganda tilalma egyébként korántsem ördögtől való. Olyannyira nem, hogy az a jelenlegi szabályok alapján is kivitelezhető. Az e fogalom alá sorolható cselekmények kriminalizálására 1976-ban épp az ENSZ Polgári és politikai jogok nemzetközi egyezségokmánya alapján került sor, amelynek 20. cikke előírta, hogy törvényben kell megtiltani minden háborús propagandát. Az már csak a történelem fintora, hogy ezt a Kádár-rendszerben éppen olyan törvényerejű rendeletben szabályozta az akkori, magát kommunistának nevező rezsim, mint amilyen rendeleti úton (a háborús helyzetre hivatkozva) most az Orbán kormány eljár.