Már Szijjártóék körül csapkodnak a magyarországi cégeket is érintő amerikai szankciók hullámai
Az amerikai adminisztrációnak egyre több olyan információja van, amely Oroszország érdekében dolgozó magyarországi cégekre, személyekre szolgáltat bizonyítékot. Ezek némelyike közvetlenül kapcsolódik Szijjártó Péter Külgazdasági és Külügyminisztériumához.
Kísértetiesen hasonló fotó vált aktuálissá a napokban, mint amely Szijjártó Pétert és Tarsoly Csabát, a héten sikkasztásért elítélt egykori brókert mutatta, amint 2014 novemberében megnyitják a moszkvai magyar vízumközpontot. Most egy 2019-es kép került elő (lásd cikkünk nyitóképét), amelyen ugyancsak a külügyminiszter vágja át a szalagot a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) moszkvai képviseletének átadásán. Szijjártó balján ezúttal Horváthné Ficzere Margarita, a képviseleti iroda vezetője állt, akinek a fiát, Horváth Bencét a múlt héten tartóztatták le az Egyesült Államokban az oroszoknak szánt katonai minőségű rádiók csempészésének gyanújával.
Az előbbi esetben Tarsoly Csaba és bizalmasa, Kiss Szilárd diplomata üzletet alapított arra, hogy komolyabb ellenőrzés nélkül, tömegesen adjanak európai beutazási lehetőséget oroszoknak, miután a külügy kiszervezte nekik a vízumkiadást. A moszkvai megnyitón Kiss élettársa, Jelena Cvetkova is részt vett, akiről annak idején az Index cikksorozatban állította, hogy orosz titkosszolgálati kapcsolatai vannak, és ezt az üzletasszony sem cáfolta. Tarsollyal ellentétben Kisst – akinek egyébként 2012 és 2015 között közös vállalkozása volt Mészáros Lőrinccel Oroszországban – időközben minden vád alól felmentették.
Bár azóta tíz év eltelt, Magyarország hozzáállása nem sokat változott, sőt állami szinten segítik az oroszok európai betelepedését. A kormány júliusban – a többi uniós tagállam nem kis megrökönyödésére – az orosz és a belarusz munkavállalókra is kiterjesztette a könnyített letelepedési lehetőséget, vagyis ismét kiskaput nyitott az oroszoknak Európába.
Míg azonban annak idején, alig pár hónappal a Krím félsziget orosz elfoglalása után a vízumgyárból végül nem lett nemzetközi diplomáciai botrány és a gyanús orosz kapcsolatokat sikerült elsikálnia a magyar külügyminisztériumnak, addig most, Ukrajna két és fél éve tartó orosz ostroma miatt az Egyesült Államok már kevésbé elnéző. Az amerikai hatóságok nemcsak Horváthot fogták el, hanem két olyan orosz tulajdonú céget is szankció alá vettek, amelyek Magyarországon működtek.