Gergely Márton: Elon bácsi, a nők bálványa
Hol van a dolgok legalja? Litkai Gergely szerint a közösségi médiában. Az elmúlt napokban úgy is tűnt, hogy a Magyar Péter ágyéka körüli matatásban. Közben történnek más érdekes dolgok: a kegyelmi ügy táján azt hittük, elbúcsúztunk Novák Katalintól, aztán kiderült, mégsem. De ott van Trump és Putyin barátkozása, veszedelmes viszonya is. Ezekről és még sok minden másról szól az e heti HVG.
Ha a nyilvános vécében van időd arra figyelni, milyen nemi jelleget visel a melletted álló, akkor a perverz te vagy – figyelmezteti Trevor Noah azokat a kultúrharcos amerikaiakat, akik szinte beleőrülnek a mellékhelyiségek transzok előtti megnyitásába. De a magyar kormánysajtó napszámosai is átgondolhatnák, mit mond róluk, hogy politikai haszonlesésből gyülekeznek Magyar Péter sliccénél. Ez az egyetlen eset, amikor mi is elfogadnánk, ha az érintett sajtótermékeket lefóliáznák a gyerekek és a felnőttek védelmében.
Az emberek csak pörgetik a közösségi médiát, hátha lejutnak az aljára, közben nem veszik észre, hogy a közösségi média maga az alja. Ezt már Litkai Gergely mondja. Az ebben rejlő igazság kibontására ezen a héten Munk Veronika vállalkozott, aki Vélemény rovatunkban mutatja be a testszégyenítés két esetét, és a rájuk adott teljesen eltérő reakciókat. A szekunder szégyen pedig csak nő az oldalpár másik cikkét olvasva, amelyben Polyák Gábor osztja meg kijevi élményeit.
Érdekes párhuzamosságok bomlanak ki ezen a héten az amerikai–magyar viszonyrendszerben. Kiderül, hogy a moralizálásból voksot remélők az óceán mindkét oldalán a család jelszavával hergelnek kisebbségi csoportok ellen, és olyan politikai terméken dolgoznak, amely a népesedéspolitikába csomagolva örökletes privilégiumaik megvédését célozzák. Ne kelljen a hatalmat megosztani nőkkel, etnikai vagy szexuális kisebbségekkel, horribile dictu, másként gondolkodókkal. Ennek jegyében reaktiválták Novák Katalint is, akit nem lehet gondolkodással megvádolni, és hatalma sincs.
Amikor a kegyelmi botrány kirobbanását követően címlapra tettük a bukott köztársasági elnököt, kicsit el is búcsúztunk tőle, azt hittük, többé nem látjuk viszont a címlapunkon. Aztán tessék, sic transit a nemzeti oldal becsülete. Ő újabban együtt dolgozik Elon Musk szupermilliárdossal, aki – ha kicsit hunyorgunk – pont úgy fest, mint az orbáni mesék Gyuri bácsija: csavaros észjárásból szerzett vagyonát a szemünk előtt fekteti politikai befolyásba, beavatkozik választásokba, magánéletbe, béke vagy háború kérdésébe, és platformján keresztül kisajátítja a szólásszabadság definícióját. Biztos ő lenne a soros plakátarc, ha nem ugyanaz a hatalmi vágy vezetné, mint Orbánt. A magyar–amerikai családpolitika egymásra találását Fókuszban rovatunk tárja fel.
Transzatlanti egyetértés látszik az Orbán-kormány és a republikánus fősodor között abban is, hogy nem kellett volna az ukrán vezetésnek „háborús védekezésbe” vinnie az országát. Az a sok hősiesség ugyanis árt, amikor Trump vagy a magyar kormányfő Putyinnal lóg a telefonon, elismerését fejezi ki a diktátornak, vagy éppen oltóanyaggal, Covid-teszttel csencsel vele. A veszedelmes viszonyról Világ rovatunk ír. Arra pedig a Portréban olvashatnak jó példát, hogy az amerikai–magyar vonzalmat még nem privatizálták teljesen a múltba visszavágyó erők.
Kétségtelen, hogy ezekben a hetekben sok minden frusztrálhatja a hírfogyasztót. Az e heti HVG ugyanakkor hitet is ad a folytatáshoz. „Azok a hegyek izgatnak, amiket még nem másztam meg” – mondja a Szellem rovatban nyilatkozó Salman Rushdie, akit kis híján megölt a gyűlölet, ő mégis előretekint. És szelíd haraggal folytatja küzdelmét Iványi Gábor is, akivel a Magyarország rovat közöl interjút.
Van Gogh pedig hív mindannyiunkat, hogy a jövőbe nézzünk, és a mesterséges intelligenciára épülő legújabb megoldásokkal, lehetőségekkel ismerkedjünk meg. A negyedik alkalommal jelentkező AI melléklet ez alkalommal is a hetilapból indul, és a HVG360 felületén bomlik ki teljes kínálatában.
Jó lenne kérni a ChatGPT-től egy idevágó Van Gogh-idézetet. Kiszínezném vele e cikkemet.
_
Borítóképünkön Novák Katalin és Elon Musk / fotó: Facebook / Novák Katalin
A hvg360 tartalma, így a fenti cikk is, olyan érték, amely nem jöhetett volna létre a te előfizetésed nélkül. Ha tetszett az írásunk, akkor oszd meg a minőségi újságírás élményét szeretteiddel is, és ajándékozz hvg360-előfizetést.