Teljes a politikai patthelyzet Budapesten, a nagy kérdés az, kinek áll érdekében, hogy változtasson ezen
Látszólag kibékíthetetlen ellentétek közepette, de megkezdődött a kompromisszumok keresése az új összetételű Fővárosi Közgyűlés alakuló ülése előtti napokban.
A hátország nélkül maradt Karácsony Gergely három nappal az új közgyűlés első ülése előtt végül a fékre lépett: bejelentette, hogy hajlandó belemenni saját főpolgármesteri jogainak ritkításába. Ezeket a jogköröket azokhoz a bizottságokhoz fogják delegálni, amelyeknek a tagjairól pénteken már dönthet is a testület. Más kérdés, hogy ezeknek az eleresztett feladatoknak a többsége aligha tekinthető érdeminek: ezentúl például az emberierőforrás-bizottság dönthet a levéltárak szervezeti és működési szabályzatáról, a klímavédelmi bizottság a földrajzi nevekről, és még a legütősebb téma is a kulturális és sportcélú egyedi támogatások odaítélése, amiről ezentúl szintén az emberierőforrás-bizottságban kellene dűlőre jutniuk a különböző párt-hovatartozású, de egymás nélkül döntésképtelen képviselőknek.
Két jogkörhöz azonban mindenképpen ragaszkodott Karácsony. Az egyik a cégvezetők feletti munkáltatói jogkör gyakorlása, vagyis övé lesz az utolsó szó, ha a képviselők váltást szeretnének egy fővárosi cég élén, a másik pedig az, hogy a közgyűlési ülések között továbbra is fenntartja magának a jogot, hogy meghozzon döntéseket, akár a képviselők hozzájárulása nélkül is.
Karácsony ugyanakkor egy sor más olyan követelésbe is belement, amelyeket a frissen megválasztott képviselők támasztottak. A 45 tanácsadóból mindössze 15-öt fog megtartani, és megemelik a fővárosi képviselők fizetését is. Utóbbira azért van szükség, mert korábban jórészt polgármesterek ültek a testületben, nekik pedig volt alapfizetésük is, 2024-ben azonban listás voksoláson lehetett bejutni a közgyűlésbe, így most ehhez kell igazítani a javadalmazást (eddig a főpolgármesteri illetménynek, vagyis 1,5 millió forintnak a negyede volt az alapdíjuk).
Kérdés, elég lesz-e ez ahhoz, hogy Magyar Péter és a Tisza Párt tíz képviselője, valamint Vitézy Dávid és az LMP együttműködjön Karácsonnyal, és ne a Fidesz legyen a nevető harmadik. A főpolgármester Vitézyt és Magyart egymás szövetségeseként kezeli, és ennek van is alapja, ők ugyanis egyeztették a nyáron, hova érdemes mennie a Tisza elnökének, ha vasúti anomáliákat akar bemutatni. Magyar és Vitézy között az utóbbi szavai szerint egyetértés ugyan van bizonyos pontokban, szoros együttműködés azonban nincs. Vitézy elmondása szerint például arról sem egyeztek meg, hogyan módosítaná az LMP és hogyan a Tisza frakciója a Fővárosi Közgyűlés működési szabályzatát, amelyre hétfőig tehettek javaslatot a képviselők.