India lavírozik a világpolitikában, Kína nem az ellensége – interjú az indiai kormánypárt politikusával
Az egyenlő távolság tartása, az egyensúlyozás az indiai külpolitika alapelve – mondta a HVG-nek adott interjúban Szvapan Daszgupta, az uralmon lévő BJP országos vezetőségének tagja.
HVG: Hogyan értékeli Narendra Modi teljesítményét, különösen, hogy az indiai kormányfő két mandátum után idén koalícióra kényszerült?
Szvapan Daszgupta: Az előző két kormányban is voltak partnerek, de most a kisebb pártok nagyobb szerepet kaptak. India sokat változott Modi kormányzása alatt. A múltban a lehetőségek országának tartották, mára viszont ki is aknázta a benne rejlő potenciált, a gyors ütemű növekedést. Egyúttal technológiai hatalommá vált, szemben a múlttal, amikor inkább az olcsó munkaerővel, alapáruk termelésével és egzotikus értékeivel hívta fel magára a figyelmet.
A fejlődés demokratikus keretek között ment végbe, míg sok országban nem demokratikus – még ha nem is önkényuralmi – környezetben értek el gyors gazdasági növekedést. Sőt közben megteremtettük a jóléti állam alapjait, amit a Covid-járvány alatt lehetett látni, hiszen a lakosság 80 százaléka kapott ingyen élelmiszeradagot. Hazai tudományos és technológiai fejlesztéseket értünk el, köztük például a koronavírus elleni saját vakcinát, amelyből szomszédos és afrikai országnak is szállítottunk. Újabban kiemelt szerepet kap az infrastruktúra fejlesztése, a félvezetők gyártása, a védelmi ipar és a dróngyártás, valamint a feldolgozóipar. Az is prioritás, hogy India vonzó legyen a nagy nemzetközi vállalatok számára.
Az ország az elmúlt tíz évben alapvető változásokon ment át, és a világ öt legnagyobb gazdasága közé emelkedett.
HVG: Nemzetközi és hazai bírálók szerint azonban a nacionalizmus a kisebbségek, különösen a muszlimok ellen irányul, az ellenzéki Kongresszus Párt azt állítja, hogy az indiai demokrácia veszélybe került Modi kormányzása alatt.
Sz. D.: Nem hiszem, hogy a demokrácia veszélyben lenne, a Kongresszus sem mondja már a legutóbbi választás óta. Ha erős kormányfő veszi kézbe a stafétabotot, mindig megnő a kísértés azt állítani, hogy az illető diktatórikus vagy önkényes. India szövetségi rendszerű ország, 36 szövetségi állammal és területtel, amelyek többségében nem a Bharatíja Dzsanata Párt (BJP) kormányoz.
Tény, hogy most nem a hat-hét évtizeddel ezelőtt létrejött, a Nehru–Gandhi politikai dinasztia fémjelezte szociáldemokrata rend van érvényben, a kormány nemzetibb, India-központú irányt vett, és kimondottan erős hangsúlyt helyez az indiai kultúrára. A hagyományok újjászületéséről van szó, ami viszont elválaszthatatlan attól, amit hindunak tekintünk. De ez nem jelenti azt, hogy ne lenne helyük a kisebbségeknek, India világi köztársaság, nincs vallási diszkrimináció. Az indiai kisebbségeknek politikai kifogásaik vannak Modival szemben, amihez joguk van.