Financial Times: Ennyit ért Kamala Harris hollywoodi mosolya
Továbbra is sorjáznak az amerikai elnökválasztásról szóló elemzések a világlapokban. A Die Welt főszerkesztője szerint a választás kimenetele az elittel szembeni bizalmatlansági indítvánnyal ér fel. A lapot kiadó Springer-konszern vezérigazgatója szerint Trump győzelme esély Európa számára az európai-amerikai kapcsolat újraértelmezésére. A Frankfurter Allgemeine Zeitung azt írja, az amerikai polgárok nagyobb része nem kérte abból a status quóból, amit Kamala Harris jelentett. A Neue Zürcher Zeitung szerint Donald Trump kampánya Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping kezére játszott. Trump győzelme a mai budapesti csúcson is érezteti majd hatását, írja a Times. Nemzetközi cikkválogatásunk.
Le Monde
A vezércikk temeti az Amerika vezette világrendet, a választás ugyanis hatalmas fordulatot hozott az Egyesült Államokban. Az emberek tökéletesen tisztában voltak azzal, hogy kit választanak meg, amikor Donald Trumpra szavaztak. Csak most még radikálisabb, mint 8 éve. Egyértelmű, hová vezet ez az út, de mégis őt akarták visszahozni.
Így most az USA tökéletesen már pályára tér rá, mint amelyen a 2. világháború óta egészen idáig haladt. Vége a szuperhatalmi korszaknak, az ország feladja szerepét a világban. Az elnök mindent az amerikai érdekeken át néz. Jönnek a hatalmi harcok és a kereskedelmi háborúk, ellenben befellegzett a nemzetközi diplomáciának.
Az alkuk váltják fel az értékekre épülő szövetségeket. A legkeményebb kirohanások a szövetségeseknek szólnak, ellenben Washington pátyolgatja az autokratákat, akiket inkább tekint partnernek, semmint ellenségnek. Uralma azért is veszélyesebb lesz, mint az első periódusban, mivel háborúk dúlnak.
És ha tényleg leállítja Ukrajna támogatását, és Putyinnal Moszkva számára kedvező békéről tárgyal, az megrendíti az egész kontinens biztonságát. A megosztottság létveszélyt jelent az EU számára, vezetőinek azonnal meg kell tenniük a szükséges lépéseket.
A populista, embergyűlölő és példátlanul rasszista kampány nem sok jót ígér a nőknek, a bevándorlóknak és a demokráciának általában, írja a cikk. Már meggyengültek a fékek és ellensúlyok, a Legfelsőbb Bíróság pedig már az ellenőrzése alá került. Amit ő maga kilátásba helyezett, az csak bátorítja az illiberális vezetőket az egész világon. A választói, valamint a körülötte felsorakozott üzletemberek és high tech figurák profitálni fognak az új rendből. A világ többi része viszont rosszul jár ezzel.