Ráckevei Anna: Nincs benne a zsigereinkben, hogy adott helyzetre mi lehet a demokratikus válasz
Soha nem az oldalakat nézem, hanem a kapott művészi feladatokat, mondja Ráckevei Anna, aki korábban volt a Debreceni Csokonai Színház vezetője is. Interjúnkban beszél a közéleti-politikai szekértáborok közt húzódó árkokról, és szóba kerül volt férje, Horváth Lajos Ottó nemzeti színházi balesete is. HVG-portré.
HVG: Nagy felháborodást keltett a szakmában, hogy Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter mint NKA-elnök a kollégium által elutasított pályázatokat javasolt támogatásra, miközben számos független és határon túli társulattól pedig visszavonta azt. Ezért mondott le az NKA színházi kollégiumi tagságáról?
Ráckevei Anna: Valamivel komolyabban akartam jelezni, hogy jogszerűtlenül járt el a minisztérium, mint hogy zsörtölődöm a kollégiumban. Jelzésértékű megmozdulást kívántam tenni. Ha valami nem jól működik, legyen bennünk annyi civil kurázsi, hogy jelezzük: a szabályokat be kell tartani.
HVG: Az NKA-ra eddig is rátelepedett a hatalom.
R. A. :
A hatalmon lévők joga és kötelessége a kultúra területén azokat támogatni, akiket arra érdemesnek találnak. Azért szavaztak rájuk, hogy a kultúrában is a vonalukat képviseljék. De minden hatalomnak van ellenzéke, és annak az erőnek is teret kell biztosítani a kultúrában.
Az NKA többek között azért jött létre, hogy mindenkit, akit arra érdemesnek talál, támogatásban részesítsen az adófizető állampolgárok pénzéből.
HVG: Az igazságérzete máskor is megszólal, ha igazságtalanságot, méltánytalanságot tapasztal?
R. A. : Konfliktuskerülő vagyok. Nagyon nehezen tudom képviselni magam ilyen helyzetekben, de ha már benne vagyok, kifejezésre juttatom a véleményemet.
HVG: A vezetői funkció, mint a színházigazgatás Debrecenben, megerősítésnek kellett, nem bízott eléggé a színészi tehetségében?
R. A. : Véletlenszerűen jött, gondoltam, miért ne próbálnám meg. Érdekes volt egészen új helyzetből megtapasztalni a világot, az embereket körülöttem. Észrevettem, hogy eleinte megváltozott a környezetem viselkedése a pozíció miatt. Egy idő után megnyugodtak, látták, nincs mitől tartani, nem szállt el a fejem.
HVG: Vidnyánszky Attila bizalmi embereként vette át a Csokonai Színház igazgatását. Az eredeti terv szerint a Nemzetibe szerződött volna Trill Zsoltékkal együtt.