Hegedüs Éva, a Gránit Bank vezetője: Az USA elnökének sem adnánk hitelt más elvek szerint, mint a saját sztenderdjeink
A tulajdonosok nem szólnak bele a banki üzletmenetbe, a bankvezetés pedig nem szól bele a csoportban kezelt magántőkealapok életébe – szögezi le Hegedüs Éva, a Gránit Bank vezetője. Tőzsdére készülnek, elstartoltak a román piacon, s öntanuló robotbankárt okosítanak.
HVG: Miért mostanában lép tőzsdére az ezt régóta célzó Gránit Bank, és milyen céllal?
Hegedüs Éva: Az indulástól a bank stratégiájának része, hogy a megfelelő méret és eredményesség elérését követően belépjünk a Budapesti Értéktőzsdére. A digitális bankolás létjogosultsága és még erőteljesebb térnyerése szerintem ma már nem kérdés. A Gránit Bank jó időben lépett erre az útra, a „sztorink” az értékteremtésen alapul. A jelenlegi tulajdonosok, akik közül többen a kezdetektől részvényesek, és fektettek be pénzt akkor is, amikor ez a bank még veszteséges volt, osztalékot pedig soha nem vettek fel, nem akarnak eladni. A parkettre lépés célja az addicionális tőkebevonás, új részvénykibocsátással lehetővé tenni a digitális modellben bízó intézményi és lakossági befektetőknek, hogy részesüljenek a részvényeink értéknövekedéséből. A lépés sok munkával jár, de minden percét élvezem, mert más volt a kilencvenes években megírni a tőzsdei jogszabályokat, amiben részem volt, és más most végig is csinálni. Az előkészületek túlnyomó részét elvégeztük, a Magyar Nemzeti Bank engedélyezési eljárása zajlik.
HVG: Megfelelő értékmérőnek tartja a marginális magyar tőzsdét, amelyen eleve diszkontálják a befektetők a cégeket?
H. É.: Magyarországi pénzintézetként természetesnek tartom, hogy először a BÉT-re vezessük be a bankot. Az érték meghatározásakor figyelembe vettük a hosszú távú üzleti terv megvalósíthatóságát, valamint a nemzetközi benchmark (azaz összehasonlításra használt) társaságok árazását. Akár a könyv szerinti értékhez, akár a nyereséghez viszonyítjuk a leendő részvényárfolyamot, azt a globális versenytársak értékeltségének a felső sávjába becsüljük. A végső döntést a befektetők hozzák majd meg, véleményem szerint a piacot nem lehet becsapni.
HVG: A tőkeemelést már a banki munkavállalói résztulajdonosi program (MRP) elkezdte, amely a 44 százalékban részvényes Tiborcz István után a második legnagyobb tulajdonos lett. Hogyan finanszírozták?