Butaság vagy mutyi? A felszámolás közben látszik, mennyire rossz döntés volt szakadékba lökni a Tungsramot
Ha valakik nem fúrták volna meg, lehetett volna működőképes reorganizációs program arra, hogy a Tungsram elkerülje a hitelezőknek, főként az államnak a legnagyobb buktát jelentő felszámolást.
Már egy héttel a felszámoló által kiírt pályázat hétfői lejárta előtt tudni lehetett, hogy a Tungsram zalaegerszegi ipartelepére egyetlen vállalkozás pályázott – és el is vitte. A nyertes a jászberényi kötődésű, magyar mérnökök kezében lévő Spark Invest Kft., amely nem idegen ezen a terepen, hiszen az ő érdekeltsége működteti idestova két éve a tönkrement Tungsram egykori üzemét. Az utódcég a korábbi Tungsram Zalaegerszeg Kft., mostani Scintilla Fémalkatrész Kft., amely nyolcvan egykori Tungsram-dolgozóval gyárt akkumulátor-alkatrészeket. A társaság már kivásárolta a nagy múltú cég felszámolásából a gépeket, a telephelyet mostanáig bérelte. Az árverésnek másodszor futottak neki, az első pályázat 1,6 milliárdos kikiáltási ára helyett most 1,4 milliárd forintot fizettek.
„Másnak nem érte volna meg ennyiért megvenni ezt az ingatlant, mert zöldmezősen olcsóbb lenne egy ilyen üzemet felépíteni, de mi már berendezkedtünk itt” – mondja Viant Zsolt, korábbi „tungsramos”, a zalaegerszegi üzem egyik kisebbségi tulajdonosa és kereskedelmi vezetője. A cégcsoport a csődbe jutott anyacég egyik hajdani hajdúböszörményi üzemét is bérli, ahol a Scintilla Machining nevű kft.-jük (korábbi Tungsram Hajdúböszörmény Kft.) harminc emberrel fémmegmunkálást, forgácsolást végez. Mint Szikra Szabolcs, a Spark résztulajdonos-ügyvezetője a HVG-t tájékoztatta: jóllehet a nyáron ezt az ingatlant is eladta a felszámoló, az új gazda még nem jelentkezett.
A bérleti díjakat – akárcsak eddig Zalaegerszegen is – a Tungsram Üzemeltető és Szolgáltató Zrt. szedi, amelynek többségi tulajdonosa maga a felszámolás alatt álló Tungsram. A Scintilla erre az ingatlanra nem pályázott, mert „hiába van mindössze tíz kilométerre a debreceni BMW-gyártól, a Tungsram több évtizedes működése alatt felhalmozódott szennyezés kötelező kezelése évente nagyjából 150 milliós költség” – magyarázza Viant.