Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.
Európa száz legjobb egyeteme és tíz legjobb műszaki egyeteme között szeretné látni a BME-t 2032-re Charaf Hassan, az intézmény júliusban kinevezett rektora. Akár pozitív előjelnek is tekinthető ehhez, hogy a céldátum idején majd az alapításának 250. évfordulóját ünneplő BME első helyezett lett a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorának intézményi listáján.
Az összesítettben második helyre szorult ELTE továbbra is az élen áll a hallgatói kiválósági listán, egyre több eminens diákot vesznek fel erre az egyetemre. A hallgatói létszám bővülését azonban nem követte az oktatóké, így az intézmény az 5. helyre csúszott az oktatói listán, amelynek nagyon fontos indikátora az egy oktatóra jutó hallgatók száma.
Az összesített rangsor harmadik helyén álló Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) épp fordított a helyzet: az oktatói toplista első helyéhez 5. hely társul a hallgatói erősorrendben.
Ebből is jól látszik, hogy nem szabad egyetlen besorolás alapján ítélni, a többféle metszetben, különféle mutatók alapján összeállított listákat érdemes több szempont szerint is összevetni. A HVG Diploma 2025 kiadványa ehhez bőségesen nyújt böngészni valót: az intézmények mellett rangsoroltuk a karokat is, és készítettünk tucatnyi képzésterületi, valamint jó néhány szakos listát is, így nemcsak az derül ki az adatoktól, hogy melyik a legattraktívabb gazdasági, informatikai vagy társadalomtudományi képzés, hanem hogy hol van például a legmenőbb programtervező informatikus, nemzetközi tanulmányok vagy éppen tanító szak.