Jogi lépésekkel fenyeget Brüsszel, ha a Facebook Európában is leáll a tényellenőrzéssel

4 perc

2025.01.09. 15:52

2025.01.09. 17:37

„Elértük azt a pontot, ahol túl sok a hiba és túl sok a cenzúra” – a Meta az X-hez hasonlóan leáll a független tényellenőrzéssel, helyette a Trump adminisztrációval együttműködve képzeli el a szólásszabadságot. Az Európai Unió vezetői felvonták a szemöldöküket, de nem lesz egyszerű dolguk.

A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg egy videóban jelentette be, hogy a Metához kapcsolódó közösségi média platformokon megszüntetik a független tényellenőrzőkkel folytatott munkát – egyelőre csak – az USA-ban. Helyettük az X-en is alkalmazott közösségi megjegyzésekre bízza a médiacég a tartalmak moderálását, ami azt jelenti, hogy regisztrált átlag felhasználók értékelnek megosztott posztokat. Minél több, korábban ellentétes álláspontot képviselő ember ért egyet egy újabb poszttal kapcsolatban, annál sikeresebb és virálisabb lesz a tartalom – olvasható az X bemutatkozásában.

A 2016-os amerikai elnökválasztáson győztes Donald Trump beiktatása óta az amerikai Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat és a francia székhelyű Európai Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat független tényellenőrzői dolgoztak a dezinformációk és álhírek kiszűrésén a Facebookon, az Instagramon, majd 2019-es elindulásától a Threadsen is. A fals információ szakszerű azonosítása mellett felhasználói bejelentések alapján is vizsgálták a feltöltött tartalmakat, de nem ez volt a fő irányvonal. A Meta akkori közleménye szerint:

mindent megteszünk annak érdekében, hogy harcoljunk a félretájékoztatás terjedése ellen.

Megmutatta a Facebook az irodát, ahonnan a magyar EP-kampány csalóit próbálja elkapni

Az európai sajtó válogatott képviselőit hívta Dublinba a Facebook, hogy megmutassa a európai parlamenti választásokba való beavatkozás elhárításán dolgozó irányítási központját. Magyarországról csak a HVG lehetett ott, amikor a cég munkatársai a nyitott nap alkalmából igyekeztek mindent megtenni, hogy semmi érdemit ne lehessen látni.

Ezzel szakítana Zuckerberg, aki legutóbbi videójában arról beszélt, hogy „a tényellenőrzők politikailag túlságosan elfogultak lettek, és több bizalmat romboltak le, mint amennyit létrehoztak.” Szerinte túl összetett gépezetté nőtte ki magát a tartalommoderálás a Meta felületein, amelyért a kormányok és hagyományos tömegmédia (TV, nyomtatott sajtó, rádió) megközelítését tette felelőssé:
„a kormány és a hagyományos média egyre inkább a cenzúrát szorgalmazza. Ennek nagy része egyértelműen politikai okokból történik.”

Minden megváltozik

A tartalmi politikákat is egyszerűsíteni fogják és egy utópisztikus digitális közösség létrehozásáról beszélt videójában a Meta-vezér, amely lényege az lenne, hogy „az emberek megoszthassák hitüket és tapasztalataikat a platformjainkon”. Zuckerberg szerint az irányelvek változtatásával szüntethetők meg a „cenzúra nagy többségét” okozó hibák. Innentől a tartalmak eltávolításához több bizonyítékra lesz szükség, amely a vezérigazgató szerint ugyan valóban nagyobb mozgásteret enged a felhasználóknak, ugyanakkor azt is bevallotta, hogy

kevesebb rossz dolgot fogunk elkapni.

Felhasználói kérésekre hivatkozva korábban sokkal kevesebb politikai tartalmat engedtek terjedni a Meta felületein. Azonban Zuckerberg szerint „új érába értünk” és ismét megnőtt az igény rájuk, ezért a politikai témájú posztokat újból visszaengedik a felhasználói feedekbe.

Egy szimbolikus jelentőségű változást is bejelentett a Meta vezérigazgatója: „bizalmi és biztonsági, valamint a tartalom-moderációs csapatainkat Kaliforniából kiköltöztetjük, az amerikai székhelyű tartalomellenőrzésünk pedig Texasba kerül”. Texas az 1980-as évek óta „vörös állam”, azaz tartósan republikánus párti, és 2016-os színrelépése óta minden alkalommal Donald Trump kapta a legtöbb szavazatot az államban. Zuckerberg úgy folytatta, „együtt fogunk működni Trump elnökkel”, hogy visszavágjanak az amerikai cégeket szankcionáló országoknak és Európának, ahol szerinte „egyre több törvény intézményesíti a cenzúrát” és akadályozza az innovatív kezdeményezések létrehozását.

Nem hagyták szó nélkül az EU-ban

Ugyan Zuckerberg videójában nem hangzanak el konkrét tervek az európai tényellenőrzőkkel történő együttműködések megszüntetésére, a vezérigazgató bírálata az EU-s digitális felület-szabályozásokkal kapcsolatban mindenképp aggasztó.