szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mark Zuckerberg ezentúl Donald Trump elnökkel vállvetve dolgozna.

A Meta megválik a tényellenőrzőktől, “drasztikusan csökkenti a cenzúrát” és több politikai tartalmat ajánl majd különböző platformjain, beleértve a Facebookot és az Instagramot – jelentette be Mark Zuckerberg.

A vezérigazgató videóüzenetében arról beszélt, Trump visszatérése után platformjain előtérbe helyezi a szólásszabadságot és megszabadul a tényellenőrzőktől, helyüket egy új funkció veszi át, az X-hez hasonlóan a felhasználókra bízzák majd a különböző tartalmak ellenőrzését – írja a The Guardian

Zuckerberg szerint a Meta tényellenőrzői politikailag elfogultak voltak, inkább rombolták a bizalmat és nem megteremtették azt. A cég tartalommoderációs csoportjait első körben átköltöztetik Kaliforniából Texasba, a vezérigazgató szerint ott kevésbé kell tartani a tényellenőrzők elfogultságától. Hozzátette, a Meta moderációs szabályainak megváltoztatása azzal jár majd, hogy “kevesebb rossz dolgot fogunk elkapni”. 

Egy nyilatkozatban Zuckerberg kijelentette, a Meta megszüntet bizonyos korlátozásokat  “a mainstream diskurzushoz nem illeszkedő témákra vonatkozóan”. Úgy gondolja, például a bevándorlással és a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatban fontos, hogy az emberek megoszthassák a véleményüket és a tapasztalataikat. “Trump elnökkel együttműködve” visszavágunk majd azoknak a kormányoknak, amelyek az amerikai cégek számára kedvezőtlen döntéseket hoznak és “több cenzúrát akarnak bevezetni” – mondta. 

Szerinte az EU-ban “egyre több törvény intézményesíti a cenzúrát”, hozzátette, ezzel megnehezítik, hogy “bármi innovatívat hozzunk létre”. “A latin-amerikai országokban titkos bíróságok vannak, amik arra kötelezhetik a vállalatokat, hogy csendben vegyenek le bizonyos dolgokat az oldalaikról” – tette hozzá. 

A döntést pár nappal azután jelentették be, hogy Nick Clegg közölte, lemond a Meta globális ügyekért felelős elnöki posztjáról. Nick Clegg megüresedett székét a republikánus Joel Kaplan foglalta el. 

A Meta igazgatótanácsába három új vezető érkezett, Charlie Songhurst, a Microsoft egykori ügyvezetője, a Meta mesterséges intelligenciával foglalkozó tanácsadói csoportjának tagja, John Elkann, az olasz Angnelli család Exor holdingjának vezérigazgatója és Dana White, az UFC vezérigazgatója, aki Donald Trump közeli barátja.

Ötperces nyilatkozatában Zuckerberg kitért más tartalmakra is, a drogok, a terrorizmus és a gyerekek kizsákmányolása például mind olyan témák, amelyeket állítása szerint továbbra is komolyan vesznek és felelősségteljesen kezelnek. 

Rengetegen hagyják ott Elon Musk X-ét – mi ez a Bluesky, ahova naponta milliók pártolnak át?

Sorra intenek búcsút a felhasználók és a cégek az X-nek, amióta a tulajdonos Elon Musk által támogatott Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást. Felhasználók millió regisztrálnak a konkurens szolgáltatásokra. Kérdés, ez elég lehet-e ahhoz, hogy azok tartós sikert érjenek el.

Annak ellenére, hogy Trump a kampány alatt még a nép ellenségének nevezte a Facebookot, a Meta egymillió dollárt adományozott Trump beiktatási alapjának. A CNN arról írt, Zuckerberg aktív szerepet vállalna a következő amerikai kormányzatban.

De nem csak a Facebook vett éles kanyart, a McDonald’s a “változó jogi helyzetre” hivatkozva még Trump beiktatása előtt visszavonta a sokszínűségi célkitűzéseit. Eltörölték azt a célkitűzést, hogy 2025 végére amerikai éttermeik 35 százalékát valamely alulreprezentált csoportból érkező ember vezesse. Többé nem várja el a beszállítóitól sem azt, hogy kötelezettségeket vállaljanak bármilyen sokszínűségi irányelv kapcsán és a munkahelyi befogadással foglalkozó külsős felmérésekben sem vesznek részt a továbbiakban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!