Az EU is beszállt a versenybe a dél-amerikai ásványkincsekért – épp csak az USA-t és Kínát kellene beelőznie
Az Európai Unió 34 úgynevezett kritikus fontosságú nyersanyagot tart nyilván, amelyek fontos összetevői a termelésnek. Ezeknek a túlnyomó többségét importálni kell, ezért Brüsszelben egyre nagyobb figyelmet szentelnek Dél-Amerikának, ahol viszont a szükséges nyersanyagok közül 24 fellelhető. A baj csak az, hogy ez másnak is eszébe jutott.
Óriási versenyfutás zajlik a világban az úgynevezett kritikus fontosságú nyersanyagokért. Ezek azok az anyagok, amelyek a modern iparban, autógyártásban, tömegkommunikációban, fegyverkezésben és számos más területen alapvetően szükségesek. Mint ilyenek, a versenyképesség egyik döntő tényezőjét is jelentik. Utóbbira mind az egységes piac jövőjéről szóló Letta-jelentés, mind az európai versenyképesség jövőjéről szóló Draghi-jelentés is felhívta a figyelmet, az EU pedig már jogszabályt is fogadott el a kritikus nyersanyagokkal (CRM) történő ellátásának biztosítására. Ennek lényege, hogy fel kell tárni a meglévő európai készleteket, a beszerzések terén pedig diverzifikálni kell a forrásokat.
Ez azonban azért is nehéz, mert a nyersanyagok jelentős része Kínában termelhető ki. Például a magnézium 97 és a gallium 71 százaléka az ázsiai országból érkezik, de még ezeknél is nagyobb, 100 százalékos a függőség a nehéz ritkaföldfém elemek (HREEs) terén, és hasonlóan nagy, 85 százalékos a kitettség a könnyű ritkaföldfém elemek (LREEs) esetében.
Ebben a küzdelemben az EU figyelme Dél-Amerika felé fordul. Ahol – nem meglepő módon – lépten-nyomon kínai törekvésekbe ütköznek az európai tárgyalók. Viszont sikerült már több komoly eredményt is elérni. 2023-ban az EU szándéknyilatkozatot írt alá Argentínával és Chilével a fenntartható nyersanyag-értékláncokról. 2024 novemberében megerősítették a Chilével kötött ideiglenes kereskedelmi megállapodást – ez az első uniós kereskedelmi megállapodás, amely külön fejezetet tartalmaz az energiáról és a nyersanyagokról. 2024 decemberében az EU és a Mercosur politikai megállapodásra jutott az EU–Mercosur szabadkereskedelmi szerződésről. Mivel a Mercosur-országok, elsősorban Argentína és Brazília a CRM fő termelői, ez a megállapodás komoly segítséget jelent az EU-nak a kritikus fontosságú nyersanyagok hatékony, megbízható és fenntartható áramlásában.
Az Európai Parlament kutatószolgálatának tanulmánya szerint Franciaország az EU-ban felhasznált hafnium 76%-át, Belgium az arzén 59%-át, Finnország a nikkel 38%-át, Spanyolország pedig a stroncium 31%-át állítja elő. Ugyanakkor az EU listáján szereplő 34 kritikus nyersanyagból 25-öt termelnek ki Latin-Amerikában.