Jan-Werner Müller: Az oligarchák láthatóbbak, mint valaha. Ez sebezhetőbbé is teszi őket

7 perc

2025.01.23. 09:30

2025.01.23. 10:07

A német külügyminiszter szerint Putyin kész feláldozni akár az országát is, noha fel kellene ismernie, hogy nem tudja megnyerni a háborút. Trump erős Amerikát örökölt, és ez gond a gyenge Európa számára, mert az nincs felkészülve arra, hogy versengjen eddigi védelmezőjével – írja Marc Champion. A Financial Times szakértője nem érzékeli, hogy akkora bajban lenne az amerikai gazdaság, mint ahogy azt Trump beállítja. Nemzetközi lapszemle.

Der Standard

Joschka Fischer volt német zöld külügyminiszter és alkancellár azt kérdezi: mi mindent kell még művelnie Trumpnak, hogy Európa felébredjen? Az új elnök durva hatalmi politizálással kívánja megszabni a világ menetét, de hogy hódító követelésekkel áll elő Grönland ügyében, az meglepő. Szembe kell szállni vele, mert különben süllyesztőbe kerül a földrész.

Fischer szerint a Fehér Ház jelenlegi urának alapvető rendszerváltás lebeg a szeme előtt: feladni a demokráciát és eljutni a hatalmasok és a gazdagok uralmához. Azaz dinasztikus kapcsolat jönne létre a politikai és gazdasági oligarchák között, egy tekintélyuralomban.

Egyértelműen ezt üzente az elnök hétfői beszéde. A politikust és Muskot pont ez a szándék köti össze, vagyis az, hogy el kell felejteni a jogállamot, az alkotmányt és a demokráciát. Európa aligha veheti át az USA szerepét, még akkor sem, ha nem hagyja, hogy megosszák az új oligarchák, ami azonban erősen kétséges, hiszen győzedelmesen nyomul a neonacionalizmus.

A földrész persze nem sok jót várt Trumptól, de azt semmiképpen, hogy területi igényt jelent be Dániával szemben, katonai fenyegetéssel körítve. Ám ez jelzi, mekkora változásokat hozhat a politikus újabb mandátuma. Rá kell döbbenni, hogy teljesen új lett a világ, és ha a kontinens marad a nemzetállam illúziójánál, akkor még inkább lecsúszik gazdaságilag és technológiailag, miközben a lakossága öregszik és hatalmas biztonsági gonddal szembesül.

Trump és Putyin itt és most döntésre kényszerítik Európát. Csak éppen abból hiányzik az elszántság, az akarat, hogy egységes szereplőként vegyen részt a nagyhatalmak globális játszmájában, pedig ezt kellene tennie – a saját érdekében. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung