Szuperszámítógép végzi a várostervezést Barcelonában, de a mesterséges intelligenciának a városlakók is beszólhatnak
A barcelonai várostervezést egy mesterséges intelligencián alapuló szuperszámítógép vette át, amely egyúttal a fenntarthatóságot is sokban képes segíteni.
A katalán fővárosban áll a XIX. században épített Torre Girona-kápolna, amely faragott kőoszlopai és rózsaablakai mellett a Mare Nostrum (Földközi-tenger) 5 elnevezésű szuperszámítógépnek is otthont ad. Ami az ókori görögöknél a jóshely, a középkori keresztényeknél a templom volt, az ma Barcelonában egy úgynevezett digitális „ikerváros”, arra utalva, hogy az okosvárosokban már nem a városházán hoznak a várostervezéssel kapcsolatos döntéseket, hanem a mesterséges intelligenciát (MI) hívják segítségül.
A digitális ikerváros annyit jelent, hogy a város bolygatása nélkül, egy virtuális térbe helyezik át a tervezést. Leképezik a település természeti és épített állapotát, és így képesek szimulálni, hogyan változna egy új elem hozzáadásával az élő és az épített környezet. A nagy mennyiségű valós idejű adatra építve a várostervezők olyan intelligens megoldásokat tudnak kidolgozni, amelyek például csökkenthetik a forgalmi torlódásokat, ezzel mérsékelve a járművek által kibocsátott gázok mennyiségét, hozzájárulva egy élhetőbb város kialakításához.
A Destination Earth (DestinE) program a Föld nagy pontosságú digitális ikreinek (digital twins – DT-k) kifejlesztésével segíti az európai döntéshozatalt, egyúttal erősíti a fenntarthatóbb fejlődést és a környezeti változásokkal szembeni ellenálló képességet. A digitális ikervárosokhoz hasonlóan ezek az eszközök az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás digitális ikerpárjai.