Stark Tamás: Ukrajna három éve harcol azokért az értékekért, amelyeket az Orbán-rendszer könnyelműen felad

7 perc

2025.02.22. 07:45

„Mindenkinek van rokona, közeli ismerőse a fronton. Mindenki sirat valakit: családtagot, barátot, munkatársat vagy tanítványt.” A decemberben Ukrajnában megtartott magyar-ukrán történészkonferencia főszervezője, Stark Tamás történész a háború kirobbanásának harmadik évfordulója alkalmából.

Amikor átlépjük a magyar−ukrán határt, még semmi sem utal arra, hogy a szomszédos országban a második világháború utáni korszak legnagyobb háborúja zajlik. Az első ukrán településen, Csapon a vasútállomás belső terében azért feltűnnek a Trump-kormányzat által most felfüggesztett „USAID” feliratú, vagyis az amerikai segítségnyújtást hirdető plakátok, valamint az óvóhelyet jelölő feliratok.

A frontvonal mögötti ukrán városok élete a háború kirobbanásának harmadik évéhez közeledve hétköznapinak tűnik. Rengeteg az autó, nagy a forgalom, különösen csúcsidőben, reggel és délután. Az ukrán autópark egyébként nem rossz, bár még bőven látni a szovjet korból megmaradt Zsigulit, Moszkvicsot.

A nagyobb városok belvárosain hömpölyög a tömeg, a kávéházak, éttermek zsúfoltak. A boltok kínálata alig marad el az itthonitól, csak minden sokkal olcsóbb. Igaz, a bérszínvonal is alacsonyabb. A háború ellenére a bérek, nyugdíjak kifizetése nincsen veszélyben, és az infláció se kiugróan magas – főként a magyar értékhez képest. A hadműveleti területektől távoli, viszonylag kevés légicsapást elszenvedő településeken, városokban az első benyomások alapján semmi sem utal a háborúra.

„Mostanában gyakran átírják a történelemkönyveket” – magyar és ukrán történészek a légitámadások árnyékában

„Többször megkérdeztem, hogy nem félnek-e. Mindig mosolyogva válaszoltak, hogy már megszokták a helyzetet. Én ilyenkor nagyon rosszul éreztem magam” – mondta a HVG-nek Stark Tamás történész, az Ungváron most lezárult konferencia magyar szervezője. Miért tartanak a deportálástól az ukrán történészek? Hogyan ítélik meg ma a németeket kiűző szovjet katonákat?

Egy idő után azonban feltűnik, hogy a járókelők közül viszonylag sokan hordanak egyenruhát. Fiatal párok sétálnak kéz a kézben, az egyikük katonaruhát visel. Családok sétálnak, ahol az apa szabadságát töltő katona.

Aztán ha nem is nagyon feltűnőek, de vannak háborúra utaló plakátok. Egy katona tengerpartra emlékeztető vidéken kényelmes kempingfotelben ül. Kezében táblagép, szemét mintha napszemüveg fedné. Tengerparti idillt sugall a kép, de valójában egy drónkezelőt látunk, a plakát az ő tevékenységének fontosságára hívja fel a figyelmet. Más plakátokon teljes fegyverzetben álló katonákat látni „Védjük meg együtt Ukrajnát!” felirattal. A háború valóságára az áldozatok nagy méretű fényképei utalnak, amelyek ott állnak minden város, település főterén. A járókelők megállnak a képek előtt, többen tisztelegnek az eltávozott katonák emléke előtt.

A háborús helyzetre utalnak az ukrán zászlók, amelyeket nemcsak középületekre, hanem sok magánházra is kitűztek. Nemzeti színű zászlók lobognak a hősi temetők egyre szaporodó sírjain is. A háborúra ugyanakkor nemcsak a plakátok, az áldozatok képei, a hősi temetők, lobogó zászlók és a légitámadást jelző szirénák emlékeztetnek.

Olekszandra Matvijcsuk Nobel-békedíjas: Vörös rúzzsal ünneplek majd, amikor Putyin először áll a Nemzetközi Büntetőbíróság előtt

„Budapesten a szülők elengedhetik iskolába a gyerekeiket, nem kell azon aggódniuk, hogy a szeretteik bármelyik pillanatban meghalhatnak” – mondta a HVG-nek Olekszandra Matvijcsuk, 2022 Nobel-békedíjasa, aki így nem érti a magyar „háborús fáradtságot”. A háborús bűnöket dokumentáló ukrajnai Polgári Szabadságjogokért Központ vezetője szerint naiv, aki azt hiszi, hogy Putyin megáll Ukrajnánál, amikor az orosz tévében nyíltan beszélnek arról, melyik országot fogják legközelebb megtámadni.

A háború valójában mindenhol ott van, mindent áthat.

Az emberek láthatóan nem félnek, megszokták a riadókat, a drón- és (a sokkal veszélyesebb) rakétatámadásokat. Ismerőseim elmondták, hogy még az óvodások is hozzászoktak ahhoz, hogy a foglalkozások egy része az óvóhelyen zajlik. A feszültség, idegesség mégis érzékelhető, és ezt beszélgetések során senki sem titkolja. Szó esik az idegileg összetört leszerelt katonákról. Az orosz fogságot megjárt, megkínzott hozzátartozókról, akik valamilyen fogolycsere során lesoványodva, törött bordával érkeztek haza.

Mindenkinek van rokona, közeli ismerőse a fronton. Mindenki sirat valakit − családtagot, barátot, munkatársat vagy tanítványt.

Egy Lvivben élő egyetemi tanár arról számolt be, hogy augusztusban meglátogatta őt három barátja, hogy elbúcsúzzanak tőle, mert a frontra készülnek. Ma már közülük ketten az ungvári temetőben nyugszanak.