Amikor először találkozott Lennon és McCartney, kimozdult helyéből a világ tengelye – könyv a két zseniről 

Csütörtökön jelenik meg a John és Paul: szerelmi történet dalokban című könyv. Az alábbi részt a Times idézi az új kötetből.

  • HVG HVG
Amikor először találkozott Lennon és McCartney, kimozdult helyéből a világ tengelye – könyv a két zseniről 

1957. július 6-a történelmi dátum, mert egyik barátja akkor vitte el a 15 éves Paul McCartney-t arra a liverpooli városi ünnepségre, amelyen fellépett a The Quarrymen (Kőfejtők) együttes, élén a két évvel idősebb John Lennonnal, aki akkor a rock ‘n rollt nyomta, és kezdett a helyi tinik bálványa lenni. Olyan számok szerepeltek a repertoárban, mint Gene Vincenttől a Be-Bop-a-Lula.

A Quarrymen John Lennonnal egy utcai koncerten 1957. júniusban
Wikimedia Commons

A megismerkedés mindkét oldalról frenetikus hatást váltott ki. McCartney-t lenyűgözte, milyen jól játszott a másik, aki ráadásul jól is nézett ki. De a zenélést apja zongoráján kezdő Paul azzal is tisztában volt, hogy ő maga is igen jól játszik a gitáron, amit minden szabadidejében nyúzott. A műsor után elkérte John gitárját, és előadta Eddie Cochrantól a Twenty Flight Rockot, amelyet akkoriban csak az ínyencek ismertek. Majd következett Little Richardtól a Long Tall Sally, de ekkor már zongorán kísérte magát.

Ez volt az a pillanat, amikor kettejük útja keresztezte egymást, és a világ kimozdult tengelyéből. De a közös zenei ízlésen kívül volt még valami, ami kimondva kimondatlanul szorosan összekötötte őket a továbbiakban: gyors egymásutánban mindkettejüknek meghalt az édesanyjuk.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?