A nyálbiznisz halála: amikor 15 millióan aggódhatnak egy startup bedőlése miatt

5 perc

2025.04.05. 16:30

Dicstelen véget ér a géntechnológia új csillagaként indult amerikai 23andMe, amelynek soha nem volt életképes üzleti terve.

Lefagyott a múlt hét elején a 23andMe amerikai géntechnológiai cég honlapja, annyian akartak belépni és visszaszerezni az ellenőrzést a tőlük levett minták fölött, valamint törölni azokat az adatbázisból, amihez a sajtóban megjelent cikkek is igyekeztek útmutatást nyújtani.

Március 23-án ugyanis a cég társalapítója, az 51 éves Anne Wojcicki lemondott a vezérigazgatói posztról, a vállalkozás pedig az amerikai csődtörvény 11-es szakasza alapján védelmet kért a hitelezőitől. Ez azt jelenti, hogy a csődeljárás közepette tovább működhet, vevőt kereshet önmagára, de a rohamra indult ügyfelek egyáltalán nem biztosak benne, hogy egy új tulajdonos is védi majd az adataikat, amelyek a genetikai profiljukat, az etnikai hovatartozásukat és más személyes információkat tartalmaznak.

Pedig az összeomlás szélére került 23andMe legnagyobb kincse éppen az a több mint 15 millió ember, aki a nyálmintája révén mindezt megosztotta vele.