Guardian
Trump hozzálátott a rendőrállam megteremtéséhez: hogy kirendelte a nemzeti gárdát Los Angelesbe, azzal megindította az USA-t az ismerős autoriter úton. A történelemből tudjuk, hová vezet ez – figyelmeztet Robert Reich, aki korábban munkaügyi miniszter volt, jelenleg pedig a Kaliforniai Egyetem professzor emeritusa.
Úgy látja, hogy az elnök az egyéb kudarcairól igyekszik elterelni a figyelmet az erődemonstrációval. Az emigránsok letartóztatása ellen tiltakozó tömeget a karhatalom gumibottal, borsszprével, gumilövedékekkel, könnygázzal és villanógránáttal oszlatta szét. Majd megérkeztek a tengerészgyalogosok.
Az visszaköszön az elmúlt évtizedek tanulsága alapján, hogy ha egy tekintélyuralmi vezető ki tudja alakítani a rendőrállam infrastruktúráját, akkor a rendszer onnantól kezdve bárkire rátámadhat. A folyamat öt lépcsőből áll: rendkívüli állapotot hirdetnek, majd bevetik a szövetségi erőket (FBI, ICE stb.) a civilek ellen. A különleges egységek letartóztatási parancs és megfelelő jogi eljárás nélkül vehetnek őrizetbe bárkit. Mivel nem kis tömegről van szó, bővítik a helyek számát a börtönökben. Ha súlyosbodik a helyzetet, kihirdetik a rögtönítélő bíráskodást.
A polgári hatóságok helyébe a katonai ellenőrzés lép, a nemzet megoszlik. A diktatúra azzal erősíti magát, hogy terjeszti a félelmet és a dühöt. Az ellenállás fő arcvonalát jelenleg a bíróságok és a békés felvonulások jelentik. Nem szabad azonban, hogy a megmozdulások erőszakba forduljanak, mert ugyan elszántságot kell tanúsítani a zsarnoksággal szemben, ám ezt csakis békésen szabad csinálni. Meg kell mutatni az amerikaiaknak, hogy alakul a rendőrállam, és hogy fel kell venni a harcot ellene.