Mi lesz a dollárral, ha Trump elfoglalja a Fedet?

Hetek óta a pénzügyi piacok legnagyobb sztorija, hogy uramisten, mi lesz, ha Trump tényleg le tudja mondatni idő előtt Jerome Powellt, a Fed elnökét? A félelem egyszerre megalapozott és gyermeteg, de rögzítsük: a mesterek mestere most épp a jegybanki függetlenség nyíltszíni kivégzésére készülődik.

  • Kovács Krisztián Kovács Krisztián
Mi lesz a dollárral, ha Trump elfoglalja a Fedet?

A jegybanki függetlenség, ha jelent valamit, akkor éppen azt jelenti, hogy nem a kormányzat irányít. Nem mondja meg, hogy a bankrendszer milyen feltételekkel, milyen kamatok mellett kap jegybanki hiteleket, vagy éppen helyez el tartalékokat – ez a kamatpolitika lényege. A nagyszabású mérlegműveletek, eszközvásárlási programok korában legalább ilyen fontos jelentése a jegybanki függetlenségnek, hogy a kormányzat azt sem mondja meg, hogy miként bánik a jegybank a kormányzat által kibocsátott államkötvényekkel vagy a gazdaság egyéb szereplőinek kötvényeivel és részvényeivel.

A mérlegműveletek esetében

a jegybank függetlenségének koncepciója olyan, mint egy paraván. Ez a paraván takarja el a mélyen tisztelt publikum elől azt a kellemetlen tényt, hogy a mindenkori kormányzat a saját maga által kibocsátott pénzből nyakra-főre hitelezi saját magát.

Főleg, ha éppen nem jut eszébe jobb megoldás a problémái tüneti kezelésére – és az elmúlt bő másfél évtizedben bizony egyre gyakrabban nem is jut az eszébe jobb megoldás. Nézzük tehát, miért mondhatjuk, hogy a Donald Trump első elnöki terminusa idején jelölt Jerome Powell elleni politikai támadás fele sem tréfa?

A Fed elnökét elvileg nem lehet csak úgy leváltani, tehát ha a törvényi szabályozást és Powell higgadt, de nagyon is markáns karakterét, életkorát, helyzetét nézzük, akkor Trump támadása politikai kommunikációs fogásnak is tűnhetne. Az viszont, hogy a Fed épületeinek „túlárazott” felújításával vádolja, hivatalnokokkal, törvényhozási szövetségeseivel, sőt, a Fed-elnökség várományosaival vádoltatja – azaz akár büntetőjogi természetű fenyegetésekkel operál –, mind arra utal, hogy alkut ajánl Powellnek.

Az alku pedig valahogy így szól: takarodj el, mondj le, és nyugodt maradhatsz, vagy töltsd ki a mandátumodat, és pokollá teszem az életedet. Nemcsak a Fed elnökeként hátralévő idődben, hanem holtodiglan. Nem lesz reputációd, tekintélyed, örökséged, szégyenben fogsz kivonulni a világból. Válassz!

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?