Németország aktivizálta magát a külpolitikában – a Scholz-féle Zeitenwende mérlege
 

Németország aktivizálta magát a külpolitikában – a Scholz-féle Zeitenwende mérlege

Olaf Scholz német kancellár nem sokkal Oroszország Ukrajna elleni támadása után mondott beszéde történelmi fordulópont, meghirdetett jelszava, a Zeitenwende után semmi nem lesz ugyanolyan. A fogalom azóta is kulcsszerepet játszik a német politikában. Az Eurologus Berlinben járt, és civil szervezetekkel, szakértőkkel, hivatalnokokkal és politikusokkal is beszélt a német EU-politika változásairól.

EUrologus - Moravecz Kata EUrologus - Moravecz Kata










„Egykor aranybánya volt ez a hely, ma már csak nosztalgiából maradok
 

„Egykor aranybánya volt ez a hely, ma már csak nosztalgiából maradok" – az utolsó kereskedők a Rákóczi úton

Itt volt az első közlekedési lámpa, az első aluljáró, az első éjjel-nappali csemegebolt, mára gyakorlatilag Budapest első olyan kereskedelmi útvonala, ahol megszűnhet a hagyományos kiskereskedelem. Az évtizedek óta pusztuló úton azonban még mindig akadnak olyan boltosok, akik a csökkenő forgalom ellenére is kitartanak. Miért maradtak, milyen jövőt tartogat számukra a környék, és ami a legfontosabb: mit lehet kezdeni egy hatsávos „autópályával" a város közepén, hogy visszatérjen rá az élet?







Szavak és tettek a magyar-amerikai viszonyban: ezt tanulhatta Orbán Kádártól
 

Szavak és tettek a magyar-amerikai viszonyban: ezt tanulhatta Orbán Kádártól

Egy időben kell támadni politikailag és folytatni a tárgyalásokat – ezt a vezérlőelvet követte a kádári külpolitika az Egyesült Államokkal szemben. A kettősséget Moszkva szorításában leginkább az 1980-as évekre finanszírozhatatlan gazdasági kényszer oldotta fel. Az Orbán-kormány hozzáállása Amerikához most az ukrajnai háború miatt változhat – fordított előjellel.



Laurence Rees történész: Elutasítom az állítást, hogy Hitlerrel ellentétben Sztálinnak „legalább
 

Laurence Rees történész: Elutasítom az állítást, hogy Hitlerrel ellentétben Sztálinnak „legalább" a céljai jók voltak

Hitler és Sztálin az általuk elképzelt „földi paradicsomot” akarták megvalósítani, de nem érdekelte őket, hogy a tervük emberek millióinak életébe kerül – mondta Laurence Rees brit történész, a Libri kiadásában megjelent, Hitler és Sztálin, a két zsarnok és a második világháború című könyv szerzője.