
Nem csak a húszéveseké a világ – szerelem és párkapcsolat 45 felett
Ha a párkapcsolatokról vagy általánosságban a szerelemről beszélünk, legtöbbször a fiatalabb korosztály jut az eszünkbe. Az utóbbi években mintha érzékelni lehetne némi nyitást az idősebb korosztály felé is, cikkünkben mi is velük kívánunk foglalkozni és áttekinteni, milyen párkapcsolat típusok voltak jellemzőek a 45 éves korosztálynál idősebbek között régen és ma. Ahhoz, hogy a párkapcsolatok változásáról beszéljünk, elengedhetetlen néhány szót ejteni a női szerepek átalakulásáról.
Ma már alapvetőnek tartjuk, hogy nőként is tanulhatunk vagy dolgozhatunk, de nem is olyan rég még nem volt ez olyan magától értetődő. Azt, hogy ma itt tartunk (és még mindig lenne hova fejlődni), a nő- és feminista mozgalmaknak köszönhetjük. A 20. század elején, Angliában indult, első szervezett feminista hullám elsődleges célkitűzése nők szavazati jogának kivívása volt, de a mozgalom annak elérése után – ha más formában is – tovább élt.
Az első és második világháborúban a nők tömegesen álltak munkába a férfiak helyett, és bebizonyosodott, hogy ők is képesek sok olyan feladat ellátására, amelyet korábban kizárólag férfiakra bíztak. Ennek ellenére a mccarthyzmus alatt az ötvenes-hatvanas évek Amerikájában erőteljes propagandával igyekeztek visszaterelni őket a hagyományos, tradicionális életvitelbe. A feminizmus második hullámában, a második világháború után robbanásszerűen megnőtt a felsőoktatásban tanuló nők száma Amerikában, és bár ez a hagyományos nemi szerepeken nem változtatott, a magánszférához, a nemi élethez és a reprodukcióhoz fűződő jogok kérdésén annál inkább. A hatvanas években kezdték el szabályozni a fogamzásgátlást, az abortuszt, a mesterséges megtermékenyítést és a szexuális zaklatást is.
Bár sokáig a „nőnek a konyhában volt a helye”, ez a szemlélet rengeteget változott, igaz, hazánkban a klasszikus nemi szerepek szerinti felosztás még mindig jóval gyakoribb, mint mondjuk a skandináv országokban.

Ha a kezdetekre gondolunk vissza, nem volt kérdés, ki mit csinál: a férfiak feladata a vadászat és a család eltartása, megóvása volt, míg a nőké a gyűjtögetés, főzés, a gyerekek nevelése, vagyis „a családi tűzhely melegen tartása”. Ezt az analógiát folytatva, sokáig teljesen természetes volt az a tény, hogy a férfi karriert épít, a nő pedig a családi és háztartási feladatokat látja el. Ma, alapvetően – ha nem is könnyű összeegyeztetni a szerepeket – már egészen más a helyzet: nem kell választania a nőknek, hogy gyereket vállalnak/nevelnek vagy karriert építenek, sőt, egyre több családban fordul elő, hogy az apa marad otthon a gyerekkel, az anya pedig visszatér a munkába és ő lesz a családfenntartó. Ugyanígy jellemző az is, hogy a klasszikus nemi szerepek lazulnak, a férfi ugyanúgy főz, takarít és ellátja az otthon körüli teendőket, ahogy az is rendben van, ha nem ő keresi a több pénzt vagy éppenséggel nem konyhatündér egy nő.
Persze, álszent dolog lenne azt mondani, hogy ez mindenki számára érthető és könnyen elfogadható dolog, még mindig problémás kérdés a karrier és gyerekvállalás összeegyeztethetőségének kérdése, számos tanulmány születik a témában napjainkban is.
A saját párkapcsolatainkban felvett nemi szerepeket nagyban meghatározzák családi mintáink. Előfordulhat, hogy pontos elvárásokkal érkezünk meg egy kapcsolatba, majd csalódunk, hiszen a másik fél is a saját igényei szerint viselkedik, ami nem feltétlenül találkozik a miénkkel.
Nagy változást jelent a párkapcsolatokban azonban, hogy míg régen nem sok minta volt az emberek előtt, addig manapság mindenhonnan különböző modelleket kínálnak nekünk. Már nemcsak a családi minták, hanem a média és az internet is számos lehetőséget mutat az együttélés módjairól, változatairól. Emellett a kor is kitolódott a tekintetben, hogy ma már az említett felületek az idősebb korosztályt, ezen belül a nőket is megcélozzák hirdetéseikben és a tanácsadásban, míg korábban ezek inkább a fiatal nők számára szóltak. A kor kitolódása nemcsak ebben érhető tetten, egyre több nő vállalja az első gyerekét harmincas évei végén vagy akár negyvenes évei elején. Ez nemcsak amiatt van, mert sokan karriert szeretnének építeni előbb, hanem mert mindennek kitoldódott az ideje, tovább is élünk. Általános jelenség manapság, hogy sokan még huszon- vagy harmincévesen is otthon laknak – ennek lehetnek kényelmi vagy anyai szempontjai –, továbbtanulnak, utaznak. Több lehetőségünk van, sokan élni szeretnének ezzel.
Míg korábban sok helyen „leírták” a középkorú, esetleg annál is idősebb nőket, ma egyre több szó esik a 40-50 év feletti korosztály pákeresési vagy párkapcsolati szokásairól – vagy annak nehézségeiről. Nem kell olyan sokat visszamennünk az időben, elég, ha 20-30 évvel korábbra visszatekintünk, nem sok szó esett arról a közbeszédben például, hogyan változik meg egy középkorú nő élete és párkapcsolata a menopauza után, vagy arról, hogy 45-50 felett is lehet és szabad új életet és párkapcsolatot kezdeni, elválni több évtizedes együttlét után is. Nagyon nem könnyű, sokan ezért sem lépnek ki kapcsolatokból, mert félnek a semmibe ugrani. Aki megteszi azonban, azt már nem övezi akkora stigma, mint néhány évtizeddel ezelőtt, különösen, ha nőként lépett ki egy házasságból. Ma ráadásul már több társkereső oldal kínál szolgáltatást kifejezetten a középkorúaknak vagy annál idősebbeknek, ezzel is azt erősítve bennük, hogy mindig van lehetőség az újrakezdésre.
Hasonlóan változott a menopauzáról való diskurzus is, ma, szerencsére, már merünk erről beszélni, bár még mindig van hova fejlődni. A menopauza sokak megélése szerint a nőiség végét jelenti, „innen már csak lefelé visz az út”. Tény, hogy a menstruáció végével testi és lelki folyamataink is megváltoznak, de míg régebben ez az öregedő korba való belépést jelentette, ma már nem ennyire fekete-fehér az erről való gondolkodás. A menopauza korai jelei már az utolsó vérzés első évfordulója előtt megjelennek, melyek lehetnek hőhullámok, rossz közérzet, alvászavar vagy érzelmi labilitás, azt követően pedig hajritkulás, hüvelyi szárazság vagy elhízás.

A nőiesség a változókorba való belépéssel azonban nem ér véget, csak egy új szakasz kezdetét jelenti. Míg azt gondolnánk, hogy lehúzhatjuk a rolót, sok nő arról számol be, hogy csak ekkor szabadul fel igazán, és még felszabadultabban éli meg nőiességét és szexualitását.
A menopaza tényével, természetesen, foglalkozni kell, ha párkapcsolatban vagyunk, akkor a társunknak is, hiszen rá és a kapcsolatra is hatással van ez a változás. Ebben az időszakban már üres a családi fészek, ha vannak gyerekek, már kirepültek, kettesben kell szembenézniük a pároknak a változással. Előfordulhat, hogy mindkét fél úgy érzi, egyedül maradt: a nő azért, mert kellemetlen fizikai és lelki átalakulásokon megy kereszül, a férfi pedig azért, mert társa esetleges hangulatingadozás miatt úgy éli meg, hogy az megváltozott, ideiglenesen ignorálja őt.
Erre erősíthet rá még inkább a menopauza okozta hüvelyszárazság és a libidó csökkenése vagy elvesztése, ezáltal a szexuális együttlétek megváltozása is. Bár nem minden nőnél jellemzők ezek a tünetek, azok számára is van segítség, akiknél jelentkeznek. Ahogy feljebb is említettük, egyre több cikk, riport vagy akár terápia és különböző foglalkozások jelennek meg a témában, melyek nem tabuként, hanem a lehető legtermészetesebb folyamatként hivatkoznak a menopauzára, és próbálnak segíteni az azzal járó fizikai és lelki nehézségeken. Szerencsére ma már egyre inkább arra haladunk a közbeszédben, hogy ne stigmaként és tabuként beszéljünk erről a témáról, hanem mint az életünk részét képező, természetes velejáróról.
Változókor könnyedén, hormonmentesen
Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében segíthet a Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt fitoösztrogéneket sem. Összetevői, a speciális poloskavész- és orbáncfűkivonat igazoltan hatásos és biztonságos a hőhullámok, izzadás, alvásproblémák és a zavaró lelki panaszok mérséklésére. Hosszan tartó szedése ajánlott.
Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.
www.remifemin.hu
Az oldalon elhelyezett tartalom a Remifemin Plus forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.