Lenovo
Lenovo
Tetszett a cikk?

Az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendjében 17 célt foglalt össze: a világszervezet előírásait idővel minden országnak, ezen belül pedig az ipar szereplőinek is be kell tartani. Lássunk egy olyan IT-céget, ami nemcsak betartja, de túl is teljesíti saját vállalásait, sőt, a fenntarthatóbb jövő élérése érdekében felhasználóit is együttműködésre hívja.

A világszervezet stratégiai céljai között prioritásnak kell tekinteni a termelési, elosztási és fogyasztási minták fenntartható pályára állítását, az éghajlatváltozás kezelését, valamint az óceánok, az ökoszisztémák és a biodiverzitás védelmére irányuló határozott fellépést, hiszen egyre inkább a veszélyeztetjük a Föld természetes rendszereit, amelyek lehetővé teszik az életet. Fokozni kell a szegénység, a társadalmi kirekesztés, az egyenlőtlenség és a nemek közötti szakadék elleni küzdelmet, garantálni kell a gyarapodást és a jóllétet, biztosítani a társadalmi és politikai stabilitást.

Az egyes gazdasági és piaci szereplők fenntarthatósági stratégiái különböző ciklusokra oszthatók: ezekben fogalmazzák meg az adott időszakra vonatkozó vállalásaikat, melyek teljesülését rendszerint külső, független szervezetek vagy cégek ellenőriznek. Egyre több olyan vállalat létezik, amely tevőlegesen is bevonja felhasználót és vásárlóit a saját fenntarthatósági célkitűzéseinek megvalósításába, legyen szó fenntarthatóbb termékek megvásárlásáról vagy egy-egy fenntarthatósághoz kapcsolódó szolgáltatásról. Így tesz a Lenovo is, amely figyelemreméltó eredményeket ért el a számtalan nagy világcég közül a környezet védelme érdekében tett vállalásait nézve, sőt, egyetlen IT-cégként szerepel a világ 100 legfenntarthatóbb vállalata között.

A Lenovo legutóbbi, fenntarthatósági vállalásokhoz kapcsolódó ciklusát 2021-ben zárta le, és a közelmúltban megjelent ESG-riportja alapján semmi szégyenkeznivalója nincs, sőt, épp ellenkezőleg. A világ egyik vezető IT-cégének az elmúlt 10 éves ciklusában minden vállalását sikerült teljesíteni, sőt, bizonyos területeken túl is teljesítették az előzetesen meghatározott célokat.

Ez az öt legfontosabb terület – meggyőző számok és eredmények

A különböző cégek esetében a szektoriális különbségek miatt lehetnek ugyan eltérések az egyes főbb fókuszterületek között, de például az energiafelhasználás vagy épp a logisztika fentarthatósági kérdései szinte minden területet érintenek. A Lenovo a fenntartható csomagolások terén hatalmas lépést tett az elmúlt években: 2008 óta 3100 tonnával csökkentették a felhasznált anyagok súlyát. A bambusz alapú csomagolóanyagaik környezetbarát forrásból származnak, sokkal könnyebbek, mint a korábban használt anyagok, így lehetővé teszik azt, hogy egységnyi szállítókapacitás során sokkal több terméket tudjanak elküldeni: Emellett egyes termékeiknél – például a Think-sorozat gépeinél – önzáró dobozokat alkalmaznak: ennek köszönhetően az utóbbi időben egy, az Egyenlítő hosszúságával megegyező ragasztószalag-mennyiséget váltottak ki. Ezen kívül a szállítás során is a fenntarthatóságot tartják szem előtt: a különböző lehetőségek közül a legkörnyezetbarátabb, tengeri szállítást helyezik előtérbe.

 

Lenovo

Az energiahatékonyság ugyancsak kulcskérdés a fenntarthatósági vállalásokkal kapcsolatban: az elmúlt 17 évben a kínai IT-vállalat folyamatosan csökkentette az energiafelhasználását, sőt, az elmúlt időszakban felhasznált mennyiséget 2030-ra újabb 25%-kal szeretné csökkenteni. Stratégiájukra jó példa a Magyarországon felépített üllői gyár is, ahol saját napelempark biztosítja az üzem áramellátását. A jelenleg 500 megaWatt teljesítményen működő napelemrendszer egy kisebb falu energiaszükségletének megfelelő áramot képes előállítani, de az elkövetkezendő évben ugyanilyen teljesítményen működő bővítést terveznek a gyárban. Globális szinten 2025-re vállalt céljuk az, hogy a felhasznált elektromos áram 90%-ban megújuló forrásból érkezzen, ugyanakkor az energiahatékonyság nemcsak a gyártás során, de a legyártott termékek esetében is kulcsfontosságú. A cég 2030-ra további 30%-kal kívánja csökkenteni laptopjainak energiafelhasználását.

Az egyes termékek előállításához felhasznált anyagok reciklálása szintén kulcsfontosságú pontja nemcsak az ENSZ, de a Lenovo vállalásainak is. Az újrahasznosított anyagok használata szintén prioritás a cég saját ESG-stratégiájában: nemcsak saját felhasználóiktól vásárolják vissza a már nem használt termékeket, de a piacról is felvásárolják a feleslegessé vált alkatrészeket. A cél a jelenleg 66 termékre kiterjedő felhasználáson túl a teljes portfólióra kiterjeszteni az újrahasznosított anyagok használatát.

A körforgásos gazdaság szemléletnek köszönhetően 2005 óta megközelítőleg 258 ezer tonna alkatrészt hasznosítottak újra a gyártás során. A már korábban említett visszavásárlási akció keretében régi eszközöket, akkumulátorokat és csomagolóanyagokat vesznek vissza, ezeket pedig teljes egészében újrafelhasználják a gyártás során.

Céljaik a társadalmi vonatkozások terén is teljesültek, hiszen termékeik 75%-a inkluzív dizájnt kap a közeljövőben, ami azt jelenti, hogy a gépek mindenki számára használhatók, legyen szó bármilyen testi fogyatékosságról vagy akadályozottságról. Ezentúl alapítványuk is kiveszi a részét a társadalmi felelőségvállalásból, hiszen a szervezet 2025-ra már 5 millió embert támogat közvetlenül.

 

Lenovo

Mit tehet mindezért a felhasználó maga?

Habár manapság már számtalan karbonlábnyom-mérő alkalmazás elérhető, a hétköznapokban mégis nehéz pontosan nyomon követni, hogy pontosan mennyi is az annyi. Vásárlóként sokak számára egyre fontosabb az, hogy a felhasznált „krediteket” valahogyan visszaadják. A Lenovo új szolgáltatása ezt hivatott elősegíteni: karbonsemlegesítési programjával a szén-dioxid kibocsájtás ellentételezését teszi lehetővé egy zöldebb jövő érdekében. Hogy is néz ki ez a gyakorlatban?

A CO2 Offset Service programban a Lenovo-felhasználóknak - a vállalati ügyfeleknek a Think, a lakossági ügyfeleknek a Yoga és a Legion modellek esetében - lehetőségük van CO2-semlegesítési szolgáltatással megvenni új készüléküket: a cég kiszámította az egyes eszközökkel összefüggő karbonkibocsátást az adott gép legfeljebb 5 éves átlagos élettartama alatt, figyelembe véve a gyártását, szállítását és használatát is. A szolgáltatás így az ilyen kibocsátások semlegesítése akár a hardverkonfiguráció részének is tekinthető. Ezzel tulajdonképpen a karbonköltés ellensúlyozható: az új eszközt bárki úgy tudja használni, hogy közben a környezetvédelemmel és a fenntarthatósággal kapcsolatos céljait sem kell feladnia. A becslés pontosan lebontva kalkulálja a költséget, amelyről a cég tanúsítványt állít ki, a nagyvállalatok, akik a tanúsítványt kapják, pedig követni tudják, hogy milyen ENSZ fenntarthatósági programba „forgatják vissza” az összeget, legyen szó például szél, víz vagy más, megújuló energiaforrásokat felhasználó erőművek megépítéséról vagy épp biomassza felhasználásról.

 

A tartalom a Lenovo támogatásával, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Kóborló emut videózott egy kutyasétáltató Szegeden

Kóborló emut videózott egy kutyasétáltató Szegeden

Valós időben olvassa a gondolatokat egy új kínai chip, amit az agyba kell beültetni

Valós időben olvassa a gondolatokat egy új kínai chip, amit az agyba kell beültetni

Videón is megnézheti David Pressman bejelentését a Rogán Antal elleni szankcióról

Videón is megnézheti David Pressman bejelentését a Rogán Antal elleni szankcióról

Mennyire a miénk Tóth László? Mégis mennyire magyar A brutalista, amelyet hétfő hajnalban Golden Globe-okkal halmoztak el?

Mennyire a miénk Tóth László? Mégis mennyire magyar A brutalista, amelyet hétfő hajnalban Golden Globe-okkal halmoztak el?