Itthon kevés Skodát adnak el 4x4 hajtással, még a Yetik közel kétharmadát (61 százalék) is csupán az első két kerék hajtja. A Superb vásárlóinak 7,8, az Octavia kombi vásárlóinak 15,5 százaléka választja a Haldex rendszert autójába. Pedig megérné. Ha kipróbálnák, milyen elmenni a végletekig, jobban bíznának autójukban és vezetői tudásukban a hétköznapokban.
Összkerékhajtású Skoda már a negyvenes években is volt, a Superb 3000 mind a négy kerekét forgatta a hajtáslánc. A következőre több mint ötven évet kellett várni, az Octavia Combi 4x4-et 1999-ben mutatták be a Haldex kuplung első és második generációjával. A 2004-es második generációs Octaviában (és a Scoutban) már a Haldex 4 dolgozik, ahogy a Yetiben és a Superb-ben is. Ez a rendszer, mint olyan sok minden ma az autóiparban – intelligens: a tapadási körülményeknek megfelelően osztja el a motor nyomatékát a tengelyek között.
Amint az útviszonyok indokolják, a Haldex rendszer - együttműködve az ESP érzékelőivel - dinamikusan osztja meg a hajtóerőt az első és hátsó kerekek között, miközben az elektronikus differenciálzár (EDS) a kerekek egyenkénti fékezésével segít az akadályok mielőbbi leküzdésében. Ha sík aszfalton közlekedik a Skoda, 96 százalék nyomatékot kap az első tengely, de ahogy az útviszonyok megváltoznak (emelkedő, csúszós út), a másodperc törtrésze alatt reagál a hajtás és a nyomaték akár 90 százalékát a hátsó tengelyre helyezi át. Az optimális útfogásban az elektronikus menetstabilizáló és az off-road ABS segít. Az előbbi átveszi az irányítást a 4x4 fölött (bevatkozik az elektronikus differenciál, az EDS), az utóbbi kikapcsolja a Haldexet. Ha elindulásnál kipörögne mindkét első kerekék, a Haldex kuplung zár és a nyomatékot a hátsó kerekek kapják, ha csak az egyik csúszik, az elektronikus diffi közbelép, lefékezi a csúszó kereket, az első tengely maradék nyomatéka áthelyeződik a hajtott kerékre és abban a pillanatban a Haldex a nyomaték többségét hátra küldi a tapadó kerekekre.
További képek a galériában
[[ Oldaltörés (Superb, Yeti, Scout, Octavia – közös bennük a 4x4) ]]
Superb 4x4
Az emberek többsége nem vezet jól, itt a jó vezetésen az autóversenyzőktől megkövetelt pontos vezetést értem. Ez derült ki abból a feladatból is, amelyen a San Padró-i tesztpályán Skoda Superbekkel kellett forgolódni egy ügyességi pályán, bizonyítva az összkerékhajtás felsőbbrendűségét. A gyakorlat során az autó mozgását egy telematikai rendszer mérte, a vezető viselkedését pedig kamerák kísérték. Az eredmény többek számára lesújtó volt, erőltetett menetben nem túl jól reagálnak a sofőrök a váratlan helyzetekre Ilyenkor jön jól az összkerékhajtás, amely a másodperc törtrésze alatt fogja meg a kicsúszó, vagy megpördülő autót, úgy, hogy a vezető ebből nem érez semmit. Csak azt, hogy az autót nem lehet lelökni az ívről.
További képek a galériában
bcs
A hét próba közül ez volt az egyetlen, amit kihagytam. Nem voltam kíváncsi arra, mennyire rosszul vezetek, ám valójában rosszul voltam a Montserrat hegy szerpentinjein tapasztalt keresztgyorsulások miatt. A Superb kombi 160 lovas 1,8 literes turbós motorja kézi sebességváltóval, összkerékhajtással igazi kanyargyilkos, már akkor forgott velem a világ, amikor én vezettem, az anyósülésen nem forgott, összeomlott. Az elején még élvezetes volt a kanyarvadászat, ám az ezer méteres szintkülönbség legyőzése komoly feladatnak bizonyult. Nem a Skoda Superbnek. Az igazi örömöt a V6-os nyújtja a maga 260 lóerejével, de a szervezők csak egy kocsit állítottak be a parkba, amelyet a svájci kollégák kibéreltek maguknak. Dízelben is elérhető az összkerékhajtás: a 140 lovas kétliteres egységet DSG-váltóval kínálják, a 170 lovas kétliteres TDI-hez hatsebességes manuális váltó jár.
Skoda Superb 4x4 7 420 000 forinttól vihető haza (Comfort felszereltséggel, 1.8 TSI 160 LE motorral), a kombi 266 000 forinttal drágább.
Yeti 4x4
Be kell vallanom, egyik kedvenc autóm a Skoda Yeti. Ha nem fulladtam volna bele a svájci hitelben, egyszer ilyenre cseréltem volna autómat. 1,2-es elsőkerékhajtású turbóra. Most, hogy már nem lesz rá pénzem, akár összkerekesről is álmodhatnék, 1,8 TSI motorral, vagy kétliteres, 140 lovas dízelről, DSG duplakuplungos váltóval. A Yeti kapható 110 lovas és 170 lovas közös nyomócsöves turbódízel változatban is, A 180 milliméteres hasmagasságot nem illik lebecsülni, mert a sarkakba kitolt kerekeivel nagyon ügyesen lavírozik a legvadabb sziklaszirteken is. Olyan túrára vittek minket a Yetikkel, amelyre nem is gondoltunk. Felázott agyag, köves, sziklás, bozótos, meredek kapaszkodók, éles siralomfalak mind részét képezték a kiképzésnek. Volt olyan feladat, amelyet csak bemondásra hajtottam végre (teljes gázzal, mert ha nem, leborulsz – ennyi volt az utasítás) – fogalmam sem volt, mi fog történni. A Yeti azonban zokszó nélkül tűrte a durvábbnál-durvább próbákat, soha egyetlen terepes teszten sem kaptak ennyit az autók. Terepgumik nem, csak normál téli gumik voltak az autókon, ennek ellenére a mély a sártengeren is áteveztünk. A hosszú hegyi szakasz után épített pályán is kipróbáltuk a Yetit, ahol tornamutatványokat végeztünk: a szokásos, hátsó kerék a levegőben feladatot hajtottuk végre többféleképpen. Jó volt látni, a Haldex működését élőben: amint a kerék elveszített tapadását a földdel, egy negyed fordulat után nem forgott tovább, helyette a többi dolgozott.
A Yeti, mint a Škoda első SUV modellje, a Haldexen túl más funkciókkal is segíti az autózást az épített utakon túl. Csak az off-road gombot kell megnyomni a műszerfalon, és az autó összes elektronikus rendszere máris virtuális terep-üzemmódba kapcsol. Az off-road üzemmód számos funkciót foglal magában, mint például a lejtmenet asszisztenst vagy a hegymenet asszisztenst, valamint az ABS, ASR és EDS elektronikus rendszerek áthangolását a különleges vezetési körülményekre. Az ABS például úgy fékezget, hogy a kerekek előtt ékeket építsen a talajból. A lejtmenet vezérlő tanulékony, ha fékezünk, csökkenti a lefelé kúszás sebességét, ha gázt adunk, növeli azt, megcsúszni azonban nem engedi a kocsit. Akkor is működik, ha kikapcsoljuk a motort (de a gyújtást rajta hagyjuk). Ezt kipróbáltam, mókás volt, ahogy önállóan fékezte az autót.
Akár kéttonnás terhet vontatni képes Yeti 4x4-et 6 057 000 forintért kapunk (Active felszereltséggel, 1.8 TSI 160 LE motorral), DSG váltó csak a 140 lovas dízelhez rendelhető.
Scout
A Scout a luxus Skoda Octavia Combi. LED-es nappali fénnyel, különleges felszereltséggel, megnövelt hasmagassággal (179 milliméter, 39 milliméterrel nagyobb, mint a 4x2-es Octaviáké) terepes kiegészítőkkel, jókora majrévassal a kesztyűtartón és természetesen összkerékhajtással kapható. Csomagtartója 605 literes (1655 literesre növelhető), terhelhetősége 675 kilogramm. Igazi különc járgány, Skoda ínyenceknek. Arról, hogy terepen sem vall szégyent, megbizonyosodtunk egy a Yeti-próbánál rövidebb hegyi szakaszon. Hosszabb tengelytávja miatt (terepszögei: 16,5/13,6 fok), kevésbé durva pályán haladtunk, de olyanon, amire én se saját, se tesztautóval nem szívesen vállalkoznék. Dagonyáztunk sárban, másztunk köves kapaszkodón, de a lejtmenetvezérlő hiányában meredek oldalakon nem kaptattunk le. A dízel változat felező nélkül is szépen kúszik fel a hegyen, ezres fordulaton egyesben gáz nélkül kapaszkodik.
Legolcsóbban Octavia Combi Scout 4x4-hez 7 976 000 forintért juthatunk (egyedi felszereltséggel és kiegészítőkkel, valamint 1.8 TSI 160 LE motorral). Kétféle erőforrás közül választhatunk, a kétliteres, 140 lovas dízel DSG váltóval is rendelhető.
Octavia Combi 4x4
Az Octaviákkal a 4x4-es tapadás előnyeit ismertük meg. Nyolcas alakú pályán téptünk egy profi autóversenyző mögött, aki megmutatta, hogyan kell(ene) versenypályán az optimális íven autózni. Míg mögötte voltam, tudtam követni, ám harmadikként össze-vissza bóklásztam a pályán 80-95 kilométer/órás sebességgel. Ráadásul kézi váltós kocsit választottam, így még a váltással is időt veszítettem, pedig az instruktor azt mondta, hármasban végigcsinálhatom. Jó volt nekem a bóják közt és a visszafordítóban a kettes is. Az autó kiválóan tapadt, egy jobbos, majd egy hirtelen balos kanyarban arra kellett ügyelni, hogy ne adjunk gázt, mert akkor kitolta volna az orrát és meglátogatjuk a Scouttal kolbászoló csoportot. A meredek emelkedőkön nagy tempónál is másodperceket verhetünk az elsőkerékhajtású autókra, a 4x4-es Octaviákat bátran csikorogtattuk, csúszásveszély nem fenyegetett. Jól gyorsul, kanyarban nagyon stabil. Terepen nem bántottuk az Octaviákat, az autó szabad hasmagassága 163 milliméter, 25-tel nagyobb, mint a sima kombié, üzemanyagtankja 60 literes.
A 4x4 kombi erőssége, hogy a Haldex kuplung révén nem veszít egyetlen decilitert sem a csomagérből, amely ugyanúgy 605 literes, mint a normál kombi Octaviáé. Négyféle motorral kapható, a Scout kínálatához képest újdonság, hogy az 1,6 literes 105 lovas dízellel is választható. Octavia Combit 4x4-es hajtással 6 797 000 forintért vihetünk haza (Ambiente felszereltséggel, 1.6 TDI 105 LE motorral).
Biró Csongor
[[ Oldaltörés (A Haldex tengelykapcsoló előnyei – műszaki leírás, 2. generáció) ]]
Az elsőgenerációs Škoda Octavia 4x4 esetében az erőforrás egy a második nemzedékhez tartozó elektronikus vezérlésű lamellás Haldex tengelykapcsolón adhatja le a vonóerőt a hátsó tengelyre.
A Haldex tengelykapcsoló a hátsó tengely áttételével egyetlen, kis helyigényű egységet alkot. A Haldex tengelykapcsoló egy folyadéktöltésű lamellás tengelykapcsoló, amely az olajnyomás növelésére nagyobb súrlódási nyomatékot biztosít a forgó lamellák között, és ezzel nagyobb nyomatékot ad át a hátsó kerekeknek. A teljes áttételházban uralkodó olajnyomást két axiáldugattyús szivattyú állítja elő, de kizárólag csak akkor, ha a bemenő és kimenő tengely fordulatszáma eltérő, mert csak ekkor kell nyomatékot átadni a hátsó tengely felé. A rendszer működését a vezérlőegység jelei alapján működő szabályozó szelepek végzik.
A vezérlőegység értékeli ki a szabályozási folyamathoz szükséges információkat, mint például a kerekek fordulatszámát, a gázpedál állását, a motor fordulatszámát, a menetstabilizáló rendszerek beavatkozását és számos egyéb paramétert. Ezeket az információkat a vezérlőegység a CAN adatbuszon kapja, és ennek alapján szabályozza a tengelykapcsoló lamelláira ható hidraulikanyomás értékét, valamint változását. A Haldex tengelykapcsoló nagy előnye amellett, hogy együttműködik a többi elektronikus rendszerrel, hogy rendkívül gyorsan reagál a változásokra: a Haldex kapcsoló a kerekek egymás közötti már 10°-os szögeltérése esetén is elkezdi a szükséges nyomaték továbbítását a hátsó tengely felé, vagyis a Haldex tengelykapcsoló gyorsan és fokozatmentesen képes a nyomatékot 50:50 százalékos arányban elosztani az első és a hátsó kerekek között.
További képek a galériában
Skoda
Fékezésnél a Haldex tengelykapcsoló önműködően kiold, ami az ESP és ABS rendszerekkel együttesen javítja a fékezés közben tanúsított menetstabilitást. Az alapvető adatokat szolgáltató érzékelők meghibásodása esetén, vagy amennyiben a vezérlőegység egymásnak ellentmondó adatokat kap, akkor a tengelykapcsoló működését a meghibásodás feltételezett súlyossága függvényében több lépcsőben egy vészszabályozó program veszi át. Amennyiben azonban a kerekek fordulatszám-érzékelői hibásodnak meg, akkor a tengelykapcsoló biztonsági okokból szétkapcsol, és a motornyomaték csak az első kerekekre jut el.
A Haldex rendszer legfontosabb előnyei:
• A rendszer teljességgel önállóan működik - nem igényli a vezető beavatkozását, a kézi szabályozást.
• Az összkerékhajtás csak szükség esetén kapcsol be.
• Az állandó összkerékhajtású rendszerekkel szemben alacsonyabb üzemanyag-fogyasztás.
• Rendkívül gyorsan és fokozatosan kapcsolja be a hátsókerékhajtást az első kerekek megcsúszásakor.
• A megvalósításához szükséges szerkezetek kis helyigényűek.
• Kedvezőbb áron megvalósítható, mint a tengelyek közötti differenciálműves kialakítás.
• Kompatibilis és igen jól együttműködik az elektronikus menetszabályozó rendszerekkel, mint például az ABS-sel, EDS-sel vagy az ESP-vel.