szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Külügyminisztérium rendkívül veszélyesnek tartja az idei Budapest-Bamako rali megrendezését, ezért javasolja annak lemondását vagy elhalasztását. A szervezők közölték, a futam mégis elindul, de más útvonalon: a cél e szerint nem Maliban, hanem az országtól délnyugatra fekvő Guinea-Bissauban lenne.

Tekintettel a közelmúltban Észak-Maliban indított terrorellenes katonai műveletekre, az algériai túszejtő akcióra és "általában a térség biztonsági helyzetének növekvő instabilitására", a Külügyminisztérium "nyomatékosan felszólítja a szervezőket", hogy vizsgálják felül az idei rali megrendezhetőségét, a résztvevőket pedig arra kérik, hogy fontolják meg az indulásukat - írta közleményében a Külügyminisztérium.

Kiemelték, a rali útvonalába eső térségben folyó katonai műveletek, az ott végrehajtott terrorista akciók új, a korábbiaknál lényegesen nagyobb veszélyhelyzetet idéztek elő, ami elsősorban a régióban tartózkodó külföldi állampolgároknak jelent fenyegetést.

A legutóbbi algériai túszejtő akció is megmutatta, hogy a terroristák célja nemcsak az áldozatok foglyul ejtése, hanem "az elrettentés és figyelemfelkeltés érdekében az emberi életek kioltása is" - közölték. Hozzátették, "a rendkívül mozgékony" terrorista csoportoknak különösen vonzó célpontot jelenthetnek a nagy létszámú, rangos nemzetközi verseny résztvevői.

A tárca arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországnak - Marokkót leszámítva - egyetlen északnyugat-afrikai országban sincs diplomáciai vagy konzuli képviselete, ezért az állampolgárok konzuli védelme nagy nehézségekbe ütközik.

A Külügyminisztérium már 2010-ben is arra kérte a verseny szervezőit, hogy töröljék a rali Marokkón túl eső szakaszát, mert reális veszélynek tartották, hogy a résztvevőket terrorista támadás érheti és a szervezők törölték is a mali és mauritániai szakaszokat. 

Franciaország 12 napja indított katonai intervenciót Maliban a nyugat-afrikai ország északi részét ellenőrzésük alá vonó iszlamisták megfékezésére. 

Iszlamista fegyveresek január 16-án több száz túszt, köztük több tucat külföldit ejtettek foglyul Algériában egy gázkitermelő telepen annak megtorlásaként, hogy Algéria engedélyezte légtere használatát Franciaországnak a Maliban indított katonai intervencióhoz. Az Algírtól 1300 kilométerre, az ain-amenászi gázmezőn történt tragédiának 67 halottja volt: 37 külföldi és egy helyi alkalmazott vesztette életét, és 29 iszlamista fegyverest lőttek le.

A szervezők szerdai sajtótájékoztatójukon azt közölték, hogy a külügy figyelmeztetése ellenére elindítják a futamot, de más útvonalon. A résztvevők elfogadták a megváltozott feltételeket, amelynek révén a verseny csak Bissau-Guinea fővárosáig Bissauig tart majd - közölték a szervezők, hozzátéve, hogy a versenyen 420 fő áll rajthoz a nagyjából 8000 ezer kilométeres útvonal megtételére. Magyarország után, Szlovénia, Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Marokkó, Mauritánia, Szenegál, majd Bissau-Guinea a hivatalos útvonal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!