Belendülhet az üzemanyag-turizmus a 480 forintban maximalizált ár miatt

Sok országban ennél többet kell fizetni a termékekért.

  • hvg.hu hvg.hu
Belendülhet az üzemanyag-turizmus a 480 forintban maximalizált ár miatt

Belendülhet az üzemanyag-turizmus, és többet tankolhatnak a magyarországi autósok is arra reagálva, hogy november 15-től a jogszabály 480 forintban maximalizálta a normál benzin és a gázolaj árát – mondta Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára a hétfői Világgazdaságnak.

Szerinte a környező országokban sokkal többet kell fizetni az üzemanyagokért, így nagyon valószínű például, hogy a Tompánál belépő kamionosok még a kilépés előtt teletankolnak Mosonmagyaróvárnál.

A főtitkár azt is mondta: azok a külföldi lakosok, akik eddig is átjártak Magyarországra vásárolni, a következő három hónapban valószínűleg az autójuk benzintartályát is megtöltik. Grád úgy látja, ennek köszönhetően megállhat az üzemanyag-értékesítés lassulása, amit az év korábbi hónapjaiban a magas árak okoztak.

Az eladások mennyiségi növekedésének viszont nem minden forgalmazó örül, és ennek éppen az alacsonyabb egységár az oka. „Annak alapján, hogy a havi országos üzemanyag-fogyasztás mintegy 500 millió liter, a kötelező árcsökkentés pedig körülbelül 30 forint volt az utolsó vasárnapi átlagárhoz képest, a forgalmazók együtt havonta mintegy 15 milliárd forint bevételtől esnek el” – mondta a főtitkár.

A Világgazdaság szerint a MÁSZ már eljuttatta javaslatait a döntéshozóknak, melyek szerint bizonyos pontokon célszerű lenne módosítani a normál üzemanyagok árának maximalizálására vonatkozó jogszabályt.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.