Oszd meg és uralkodj! Kipróbáltuk a vadonatúj Toyota C-HR-t
Elődjénél is meghökkentőbb, kicsit még inkább megosztó designnal támad a második generációs Toyota C-HR, mely most először zöld rendszámos plugin hibrid hajtáslánccal és akár 20 colos kerekekkel is rendelhető. Árban pedig már sajnos a sokkal nagyobb RAV4 nyakán liheg.
Akadnak olyan autók, melyek egyszerűen nem akarnak kilógni a sorból és olyan ásítóan unalmas formatervvel bírnak, hogy még a leginkább retinaszaggató gyári fényezéssel is szinte alig lehet észrevenni őket a forgalomban.
Szerencsére olyan kocsik is mind a mai napig szép számmal léteznek, melyek pont ellenkezőleg, még unalmas patkányszürke színben is szinte csak úgy mágnesként vonzák magukra a tekintetet, mert hát a tervező látványosan szép formatervvel áldotta meg őket.
És aztán vannak a Toyota C-HR-hez hasonló különcködő delikvensek, melyek egyértelműen a vásárlóközönség megosztására játszanak, így vagy úgy, szeretve vagy utálva, de egyszerűen nem lehet megkerülni, feledni őket.
Az elsőtől az utolsó csavarig teljesen új második generációs C-HR menetpróbáján jártunk, a patika állapotú kanyargós utakkal és november közepi kellemes langymeleg tavasszal kényeztető Ibizán.
Nézz ide!
Az Európában tervezett, fejlesztett és gyártott új C-HR-ről első blikkre az általunk a közelmúltban alaposan letesztelt bZ4X villanyautó juthat eszünkbe, de ezúttal talán picit könnyebben befogadható a design, melyet elöl a karakteres fényszórók, oldalt a fekvő Y mintázat, hátul pedig a világító típusjelzést felvonultató lámpacsík határoz meg.
A hosszúság kivételesen nem nőtt, hanem minimális mértékben, 3 centiméterrel csökkent, ami mellé változatlan tengelytáv és magasság, illetve 3,5 centiméterrel nagyobb szélesség társul. A rövid első- és hátsó túlnyúlások mellett nem mehetünk el szó nélkül a síkba süllyesztett kilincsek mellett sem, Toyotán eddig még nem találkozhattunk ilyen jellegű aerodinamikai optimalizálással.
A kéttónusú fényezés új stílusban jelenik meg: a kontrasztos fekete szín a tetőn túl egészen a hátsó lökhárítóig és az autó hátsó részéig nyúlik. Emiatt bankrabláshoz ideális menekülőautó lehet az új Toyota, az elöl- és hátulnézetből teljesen eltérő szín alaposan megkeverheti a szemtanúk beszámolóját.
Míg az előd esetében a 19 colos kerekek jelentették a plafont, az új C-HR immár akár 20 colos felnikkel is rendelhető, melyek vélhetően kevésbé lesznek kompatibilisek a kétes minőségű hazai utakkal, de tény, hogy elképesztően látványosak. A fotókon látható kocsit eggyel kisebb, 19 colos kerekekkel szerelték.
A kocsi automatikusan üdvözli a felé közeledő vezetőt, életre kelnek a fényszórók és megvilágítást kap a csomagtérajtó középső típusjelzése, ezzel egy időben pedig az üléspozíció, a műszeregység, a HUD és az infotainment kijelző az adott személyre jellemző beállításokat veszi fel.
Szállj be!
Az utastérben a korábbiaknál jobb minőségű anyagokkal és jelentősen modernizált technikával találkozhatunk, kicsit már olyan érzésünk lehet, mint a kisebb-olcsóbb Lexusokban. A kormány mögötti műszeregység most először teljesen digitális, a remek felbontású és háromféle üzemmódot felvonultató panel 12,3 colos képátlójú.
Alacsonyabb felszereltség esetén 8 colos az infotainment rendszer kijelzője, vagyis akkora, mint amekkora képernyő az elődben volt, a jobban felszerelt példányok viszont már 12,3 colos érintőkijelzőt vonultatnak fel. A felhasználói felület egész gyorsan teszi a dolgát, de lehetne némileg logikusabb felépítésű és a grafikai elemeken is lehetne még bőven csiszolni.
A Toyotánál újdonság a 64 színárnyalatú hangulatvilágítás, mely nem egyszerűen csak személyre szabható, hanem például az aktuális napszaknak megfelelően, vagy a légkondi hőfok állításának hatására automatikusan is képes változtatni a színét.
A hangulatfények a biztonságot is fokozzák: a kiszállást segítő rendszer hangjelzésén és vizuális figyelmeztetésein túl a pirosra váltó belső világítás is felhívja a vezető figyelmét arra, hogy ajtónyitáskor fennáll a veszélye a hátulról közeledő járművekkel vagy kerékpárosokkal történő ütközésnek.
Újdonság a digitális kulcs, melynek köszönhetően elég az okostelefonunkat magunknál tartani az ajtók nyitásához és a motor beindításához.
Egy 184 centiméter magas sofőr mögött helyet foglaló hasonló méretű utas térde előtt minimális légrés található, a feje felett pedig körülbelül 4-5 centiméteres. Elöl egész kényelmesen el lehet férni, bár az anyósülésen ülőt zavarhatja az öncélúan vaskosra vett középkonzol. Hátul elég furcsa az üléspozíció, a térdeink magasan vannak, és a kisméretű ablakok miatt garantált a bunker feeling.
Hátulra ráadásul légbefúvó sem jutott és USB-C aljzatból is csak egyet kapunk, arról nem is beszélve, hogy csak a jobb oldali első ülés hátoldalán alakítottak ki zsebet. A csomagtér nem túl öblös, kiviteltől függően 310-388 literes (Hyundai Kona 466 liter), de a C-HR nem is tágas családi autónak készült, hanem elsősorban egyedülállóknak és pároknak.
Három a japán igazság
Míg az elődöt 1,2 literes turbós benzinmotorral, illetve 1,8 és 2 literes szívómotorra épülő hibrid hajtással gyártották, addig a friss jövevény már csak és kizárólag hibrid technikával támad, jelentősen modernizált és megerősített formában.
Az 1,8 literes verzió rendszerteljesítménye 122-ről 140 lóerőre nőtt, a 2 literes erőforrásra épülő kivitel pedig immár 198 lóerőt szabadít rá az első kerekekre. A legfrissebb ötödik generációs hibrid technika a közelmúltban felfrissített Corollából és a Corolla Crossból lehet ismerős, jelen esetben kiviteltől függően 8,1-9,9 másodperces 0-100-as szintidőt biztosít.
A korábban csak az 1,2 literes modellhez társítható összkerékhajtás a második generációs C-HR esetében a 2 literes normál hibridhez rendelhető, az AWD-i rendszer esetében egy kompakt villanymotor biztosítja a hátsó kerekek hajtását. Ez a kivitel 7,9 másodperc alatt tudja le a 0-100-as gyorsulást.
Az ibizai menetrpróba során mind a 98 lóerős szolídabb, mind a 152 lovas nagyobb motorra épülő combosabb öntöltő hibridet volt szerencsénk kipróbálni, előbbivel kicsivel 5 liter alatti, utóbbival némileg afeletti fogyasztást mértünk.
Jelentősen továbbfejlesztették a felfüggesztést, a kormányzást és a fékrendszert, a makuláltan minőségű spanyol utakon nagyon rendben volt a vezetési élmény. Ha kicsit alacsonyabb lenne a vezetési pozíció, simán azt hihetnénk, hogy nem is egy crossoverben, hanem egy hagyományos építésű kompaktban vadásszuk le egymás után a kisebb-nagyobb kanyarokat.
Most először zöld rendszámot is kaphat a C-HR, a 2 literes benzinmotorra épülő plugin hibrid hajtáslánc az új Priushoz hasonlóan 223 lóerős produkciót ad elő.
A navigációs rendszer használata közben a rendszer felismeri a legjobb lehetőségeket az akkumulátor töltésére, és automatikusan beállítja a vezetési módot az energiahatékonyság optimalizálása érdekében. Az új geofencing funkciónak köszönhetően a kocsi automatikusan elektromos üzemmódra vált, amikor az autó alacsony károsanyag-kibocsátású zónába (LEZ) lép be.
Az utastér alá szerelt nettó 13,8 kWh kapacitású és 60 kilogramm tömegű akkumulátor 7 kW-tal tölthető (új Prius: 3,3 kW) és 66 kilométeres e-hatótávot biztosít, a teljes hatótáv eléri a 804 kilométert. Ez a legfürgébb kivitel a maga 7,4 másodperces 0-100-as gyorsulásával, kipróbálni viszont még nem állt módunkban, a sorozatgyártás ugyanis csak januárban kezdődik meg Törökországban.
Ide az összes PET-palackkal!
Elődjéhez képest az új generáció kétszer annyi újrahasznosított műanyagot tartalmaz, amelyet több mint 100 különböző alkatrészben használnak fel. Ezek közé tartozik az üléskárpitok új szövetborítása, amely újrahasznosított PET-palackokból készül.
A lökhárítók új gyantaanyagból készülnek, amelyet a formában előre színeznek – ez az innováció várhatóan több száz tonna szén-dioxidot takarít meg. További csökkentéseket értek el egy új, automatizált, vízbázisú festékeket alkalmazó fényezési eljárás bevezetésével, valamint a kormánykerék egész kellemes tapintásérzetet biztosító borításához bőr helyett új vegán anyagot használnak.
A fix panorámatető alacsony emissziós és infravörös-csökkentő rétegekkel rendelkezik, amelyek télen benntartják a hőt az utastérben, míg a napsütéses nyári időben megakadályozzák a túlmelegedést. Ezzel mellőzhető a hagyományos árnyékoló roló használata, ami 5 kilogrammot takarít meg, 3 centiméterrel növeli a belmagasságot és csökkenti a légkondicionáló használatának szükségességét a kényelmes hőmérséklet fenntartásához.
A gyártó számításai szerint a 300 ezer forintos áron kínált új panorámatető 0,5 g/kilométerrel csökkenti az autó szén-dioxid-kibocsátását - sok kicsi sokra megy, azért viszont kár, hogy gombnyomásra nem állítható a tető áttetszősége.
Konklúzió, árak
+: egyedi formaterv, minőségibb utastér, modern technika, korrekt vezethetőség és fogyasztás. –: a második üléssor el lett hanyagolva, a csomagtér lehetne nagyobb, az árcédula lehetne barátságosabb. |
Magyarországon 2016 óta bőven több, mint 11 ezer darab fogyott az első C-HR-ből, és várakozások szerint jövőre 2200 hibridet és 300 plugin hibridet értékesítenek majd a második generációból, így a Toyota meghökkentő formatervű kompakt szabadidő-autója elvileg könnyen megőrizheti dobogós helyezését.
A méret változatlan, a design kicsit még inkább megosztó, a technika pedig sokkal modernebb lett - az új C-HR körülbelül ilyen adottságokkal vág neki 2023 végének és az előttünk álló éveknek.
És olyan árcédulával, melyen a legjobb esetben is minimum 12,35 millió forintos összeg szerepel. Alaphangon ennyibe kerül az 1,8 literes alapmodell, az eggyel magasabb felszereltségen nyitó 2 literes verzió pedig 14,48 millió forinttól indul, illetve 760 ezer forinttal drágábban már összkerék-hajtással támad.
A plugin hibrid legalább 17,1 millió forint kifizetését követően vezethető haza, GR Sport Premiere Edition fullextrásan pedig 20,18 millió forintot kóstál.
Viszonyításképp, a 21 centivel hosszabb és jelentősen tágasabb RAV4 2,5 literes motorra épülő 218-222 lóerős normál hibrid hajtással 15,84-20,19 millió forintba kerül.
A kifutó C-HR készleten lévő 122 lóerős példányai 10,5 millió forinton nyitnak, a 184 lovasokért minimum 12,2 millió forintot kell fizetni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.