Március elején lezárják a Flórián téri felüljáró felét, indul a felújítás
Első körben a déli hidat újítják fel, és a forgalmat mindkét irányban az északira terelik. A rekonstrukció alaposan felforgatja a közúti és a tömegközlekedést is.
HVG
Február 14-én kezdődik a Flórián téri felüljáró felújítása, a kivitelező aznap veszi átveszi a munkaterületet, majd március 1-jén, szombat hajnalban lezárja a déli hidat, amelyen jelenleg Pest irányába tart a forgalom – közölte a Budapesti Közlekedési Központ.
A felüljárókon külön-külön dolgoznak majd, tehát az egyiket mindig fenntartják a közúti forgalomnak. A déli híd felújítása várhatóan őszig fog tartani, utána az északin indul el a rekonstrukció. Az előkészítő munkák a felüljárók alatti csomópontban ideiglenes sávszűkítéssel, csúcsidőn kívül kisebb forgalomkorlátozással, esetleg lezárással járnak.
Azt a 2,3 milliárd forintot költik a rekonstrukcióra, amit az elektronikus jegyrendszer kiépítésével megbízott cégtől perelt vissza a főváros.
A közlemény szerint a déli híd felújításakor a Szentendrei út felől az Árpád híd, illetve Pest irányába haladók segítésére új kétsávos forduló létesül a Pacsirtamező utcában.
Tudnivalók a közúti közlekedéshez
A márciustól őszig tartó első ütemben az északi hídon haladhat a forgalom, ahol egy-egy sávon biztosítják a Pestre tartó és a Pestről érkező forgalom áthaladását.
A felüljárón Pestre tartó forgalom „visszavezetése” a Szentlélek tér villamosmegálló után, a villamospálya keresztezésével, jelzőlámpás szabályozással történik. A BKK kéri a járművezetőket, forgalomtorlódás esetén ügyeljenek arra, hogy ne ragadjanak a síneken, akadályozva a villamos közlekedését.
A Szentendrei úton Pestre közlekedők a Pacsirtamező utcában ideiglenesen kialakított visszafordító segítségével – két sávon – is felhajthatnak az Árpád hídra. A BKK kéri az autósokat, ha a felüljáró felhajtójánál nehezebb haladást észlelnek, akkor a felüljáró helyett a Flórián téri csomópont után kialakított visszafordítón keresztül hajtsanak fel a hídra.
Elkerülve a felüljárónál várható torlódásokat, Észak-Buda felől érdemes a Megyeri hídon át megközelíteni a belvárost.
Pest felől – Szentendre irányában – egy sávval csökken a közúti kapacitás, és ugyancsak torlódás várható, ugyanakkor a Szentendre felé haladók a felüljáró alatti csomóponton keresztül is közlekedhetnek, vagy választhatják a Megyeri hidat.
A Bécsi út felől a Flórián térnél megszűnik a közvetlen balra kanyarodási lehetőség a Szentendrei útra, de a Pacsirtamező utcai visszafordulón keresztül elérhető lesz.
A forgalomkorlátozások és ideiglenes változások miatt a BKK kéri az arra közlekedőket és az agglomerációból érkezőket (vagy oda tartókat), hogy ha lehetőségük van rá, a felújításkor a közösségi közlekedést vegyék igénybe, ezzel is csökkentve a környék forgalmi terhelését.
Tudnivalók a tömegközlekedéshez
A felüljáró alatt közlekedő 1-es villamos folyamatosan közlekedik, a villamosokat érintő korlátozás az iskolaszüneti időszakokban lesz.
Békásmegyer felől a belváros irányába a H5-ös HÉV igénybevétele javasolt: a Margit hídnál a 4-es és a 6-os villamosokra, a Batthyány téren az M2-es metróra lehet átszállni.
A 9-es, illetve a Bécsi út felől a 137-es, a 218-as és a 237-es, valamint Buda felé a 34-es és a 106-os autóbusz is változatlanul közlekedik.
Bizonyos, Észak-Buda felől érkező buszjáratok esetében változik az útvonal és a menetrend: a Szentendrei út felől érkező 34-es, 106-os 118-as és 134-es nappali, valamint a 901-es és 918-as éjszakai járatok a Szentlélek tér, illetve Pest felé nem a felüljárón, hanem a Szentendrei úton ideiglenesen meghosszabbított, új buszsávban haladva, a Pacsirtamező utcánál kialakított visszafordítón közlekednek majd, ezért a menetidejük várhatóan hosszabb lesz, illetve a 34-es, a 106-os, a 901-es és a 918-as buszok Pest felé nem érintik a Szentlélek tér megállóhelyet, viszont ideiglenesen megállnak majd a bevásárlóközpont melletti, Flórián tér megállóban.
A Flórián téri felüljáró felújítása már évek óta tervben volt, csak nem jutott rá pénz. Tavaly közölte a főváros, hogy az elektronikus jegyrendszer kiépítésével megbízott cégtől sikerült visszaperelni 2,3 milliárd forintot, abból fogják finanszírozni a rekonstrukciót. Az erre kiírt tendert a KM Építő Kft. nyerte, és nettó 2,1 milliárd forintért végzi el a korszerűsítést.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.