Milyen hatással van az alvás a memóriánkra?
Az alváshiány rossz hatással van a memóriára és az ítélőképességre. Felmerül a kérdés: vajon mi történik az agyunkban alvás közben?
Az alváshiány rossz hatással van a memóriára és az ítélőképességre. Felmerül a kérdés: vajon mi történik az agyunkban alvás közben?
Az okostelefonok, számítógépek és más digitális eszközök kék fénye nem csak az elalvást nehezíti, hanem felgyorsítja a látásromlást is – állapította meg egy új kutatás. Mindenféle telefonra és számítógépre mutatunk olyan (ingyenes) programot, amellyel egyszerűen megvédheti magát.
Megdöbbentő felvételt készített Kínában egy bérautó belső kamerája a sofőrről, aki csaknem egy egész percre elaludt vezetés közben, és arra ébredt, hogy valami nekiütközik a kocsinak. Nincs hír arról, hogy bármi baja esett volna.
Egy évtizeden át követték az álmatlanokat.
Az aktív, vakációval, suliszünettel és nyaralással tarkított pár napsütéses hónapra is rányomhatja a bélyegét, ha rosszul alszunk. Márpedig az alvással foglalkozó szakemberek nemcsak téli, hanem nyári alvászavarokat is számon tartanak.
Bűntényeknél nem mindegy, hogy mennyit aludt az, aki mindent látott.
Ha van 15-20 percünk napközben arra, hogy feltöltődjünk, akkor a kutatók azt javasolják: előbb igyunk meg egy kávét, majd dőljünk le egy rövid szunyára. Hülyeségnek hangzik? Pedig ez a módszer hatékonyabb, mint a kávészünet és a szundítás külön-külön.
Megdőlt a mondás a világ legdurvább munkahelyi taposómalmainak otthont adó metropoliszban, ahol a kíméletlen üzleti ütközetek után jön a csábító este majd az éjszaka. De mikor alszanak a város lakói?
A párkapcsolati kötelék az alvásra is vonatkozik.
Mindenhol hónapokat kell várni egy vizsgálatra, magánintézményekben pedig tízezrekbe kerül egy ilyen vizsgálat.
A munkahelyi alvás, de még akár egy hosszabb, pihentető séta is az épületen kívül tabunak számít sok hazai munkáltató számára. Holott nem egy kutatás bizonyítja, hogy a munkahelyi pihenés és alvás nem csak a dolgozó, de a hosszú távú munkáltatói célok szempontjából is nagyon hasznos lehet. Mi bizonyítja ezt? És hogy állnak magyar cégvezetők a munka közbeni relaxációval?
Minden második magyar ember elégedetlen azzal az időmennyiséggel, amit az alvásra fordít, az alvásidőnek pedig általában csupán a fele telik igazi regenerálódással. A 21. századi ember életmódja – óraátállítással és váltott műszakokkal együtt – nem éppen alvásbarát. Annyira nem, hogy lassan újra meg kell tanulnunk jól aludni. A magyar rendőröket például két éve tréningezik a helyes alvásra.
A csúcsmenedzserek és sztárpolitikusok maximum négy-öt órát, vagy még annyit sem alszanak, és erre büszkék is. De vajon ez a sajátos életvitel összhangban van-e az emberi szervezet alapvető igényeivel?
A Philips szerint a SmartSleep nevű eszközük használói sokkal jobban és pihentetőbben fognak aludni, az ugyanis a mélyalvás fázisában fehér zajt játszik a fülbe.
A Ford 60 éve gyárt kamionokat Brazíliában és az évforduló ihlette az amerikai óriás újabb, a közlekedés biztonságát segítő programját. Megalkották a vezető fáradtságát jelző, az elszunyókálást megelőző SafeCap-ot.