„Ebbe a tükörbe nehéz belenézni” – unokájuk fotózta végig Marika és Sándor tízéves búcsúját
Szajki Bálint fotóriporter éveken át dokumentálta, ahogy nagymamája otthon ápolja súlyos beteg nagypapáját.
Egy évtizeden át követték az álmatlanokat.
Könnyen lehet látványos eredményt elérni a tablettákkal, de ha valaki hosszabb távon szeretne megszabadulni az álmatlanságtól, jobb, ha komolyabban foglalkozik a problémával.
Az elsőre kicsit ijesztő nevű kognitív viselkedésterápia ugyanis sokkal hatékonyabb, mint bármiféle gyógyszer.
Ezt erősítették meg amerikai alváskutatók, akik minden eddiginél hosszabb vizsgálatot végezték el inszomniában szenvedőkkel.
Közel egy évtizeden át követték több száz, ezzel a leggyakoribb alvászavarral (elalvási nehézségekkel, illetve sokszor órákig tartó éjszakai ébredésekkel) küzdő életét.
Az érintettek korábban mind részt vettek kognitív viselkedésterápián.
Ennek során alaposan megismerték a problémájukat, megtanultak relaxálni, hogy megnyugtassák a testüket és az elméjüket, illetve a nyugodt alvást elősegítő szokásokat sajátítottak el.
A kutatás eredményeként kiderült, hogy a terápiát végzettek 90 százalékának hosszú távon megszűntek a kóros inszomnia tünetei, egyharmaduknak pedig egyáltalán nem voltak többé alvászavarai.
Bár a többség beszámolt arról, hogy az évek során legalább egyszer visszatért az álmatlanság problémája, ezt viszonylag gyorsan le tudták küzdeni.
Legalábbis akkor, ha nem altatóhoz nyúltak, hanem a terápián tanultakat alkalmazták.
Az alváskutatók arra is felfigyeltek, hogy a terápia nagyobb hatékonyságú volt csoportosan, mint egyénileg végezve.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.
Szajki Bálint fotóriporter éveken át dokumentálta, ahogy nagymamája otthon ápolja súlyos beteg nagypapáját.
A tanárok bérét meg kellene háromszorozni, de Mészáros Lőrinc vagyonát csak egyszet lehet elvenni.
Németh jelenleg a Fidesz parlamenti frakciójának szóvivője.
Múltkor is megígérte, aztán változtak. Szavazzon, ön hisz-e a miniszternek.
Újabb divattrendet teremtene az aranylabdás portugál támadó vagy valami egészen más oka van?
Igyekeznek javítani a munkaerő-hatékonyságon.
A lap szerint a Fideszen belül is törésvonalakat okoz az egyre szélsőségesebb kormányzás.