Sokkal kevesebb magyar gyártású autót sikerült eladni, mint egy éve, romlott a külkereskedelmi egyenlegünk
1,3 milliárd euróval romlott szeptemberben a magyar külkereskedelmi egyenleg az egy évvel korábbihoz képest.
1,3 milliárd euróval romlott szeptemberben a magyar külkereskedelmi egyenleg az egy évvel korábbihoz képest.
Éves alapon nőtt, a megelőző hónaphoz képest azonban csökkent Magyarország külkereskedelme, különösen a kivitel. Ebben az autóipar visszaesésének is szerepe volt.
Az uniós áfairányelv változása miatt a kis értékű, EU-n kívülről rendelt csomagokat is vámeljárás alá kell vonni, utánuk áfát kell fizetni. Ezzel az Ázsiából rendelt filléres bigyók máris nem lesznek annyira filléresek és bonyolultabb lesz az eljárás. Ugyanakkor az unión belül működő e-kereskedők jelentős adminisztrációs könnyítést kapnak.
Az elsőséghez a világjárvány is hozzájárult.
2020-ban az uniós országok körében Magyarországon nőtt legnagyobbat a járvánnyal kapcsolatos felhasználású termékek importja. Oxigénterápiás eszközből Magyarország lakosonként 118 euró értékben importált, ez messze a legnagyobb összeg az EU-ban.
Nagy magyar kormánydelegáció utazott Üzbegisztánba, hogy együttműködésről tárgyaljanak, ekkor alapították meg az Üzbég-Magyar Burgonyakutató Központot. A brutális infláció, a járvány és egy elszabaduló élelmezési krízis miatt az üzbég kormánynak egyre égetőbb feladat, hogy javítsák valahogyan a mezőgazdaság teljesítményét, a magyar vezetők pedig azt remélik, hogy az itteni cégek kapnak majd jobb üzleti lehetőségeket a közép-ázsiai államban, ha most segítenek. Az eddigi tapasztalatok alapján mérget erre azért nem vennénk.
Az export 5,2, az import 10 százalékkal esett vissza euróban számolva az egy évvel korábbihoz képest januárban.
2019-hez képest 4,3 százalékkal csökkent az export 2020-ban, az import 5,7 százalékkal esett vissza. Decemberben az egy évvel korábbihoz képest szép növekedést, novemberhez viszonyítva azonban jókora visszaesést mért a KSH.
Csökkent a magyar export és import, előbbi kevésbé, vélhetően az ipar, és azon belül is a járműgyártás jó teljesítményének köszönhetően.
Úgy tűnik, a világkereskedelem túljutott a járvány okozta visszaesésen. Legalábbis annak első körén.
Olaszország az Európai Unió legnagyobb bortermelője és borexportőre. A három bornagyhatalomhoz képest Magyarország 0,4 milliárd liter termelése a kanyarban sincs, de ez is elég a hatodik helyre.
A második negyedéves bezuhanást korrigálhatja a gazdaság, egy hét múlva derül ki, milyen arányban.
Hamarosan befejeződik a tulajdonszerzés véglegesítése, amúgy a tranzakciót lezárták.
Júliusban a kivitel és a behozatal is jóval elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az év első felében nőtt a kínai nemzeti deviza, a renminbi (RMB), elterjedtebb nevén a jüan használata a külkereskedelmi forgalmi fizetések lebonyolításában a kínai bankszövetség jelentése alapján.
Eddig Kambodzsa volt az EU szegény országok támogatására létrehozott vámmentességi programjának egyik legnagyobb nyertese.
A várakozásoknál enyhébb mértékben ugyan, de csökkent Kína exportja májusban az új koronavírus-járvány miatt.
Miután valamennyire normalizálódott a koronavírus-járvány után a helyzet Kínában, egyből nagyszabású diplomáciai hadjáratba kezdett a kommunista állam, hogy minél hamarabb helyreállítsa megtépázott renoméját. Egyelőre felemás sikerrel: aki eddig is barátian viszonyult hozzá, mint például Magyarország, azzal megmaradt a jó viszony, aki viszont kritikus volt, az is maradt. Azt mindenesetre már elérték Pekingben, hogy megakadályozzák az egységes uniós kiállást. A helyzetet Szunomár Ágnes Kína-szakértővel, a KRTK Világgazdasági Intézetének kutatójával és a Budapesti Corvinus Egyetem oktatójával tekintettük át.
2018-ban több tucatnyi másikkal együtt Magyarország kanadai kereskedőházait is bezárták. Ugyan a kereskedőházi rendszer újjászervezésekor erről szó sem volt, most mégis új irodát nyitnak, mert „hatalmas potenciál” van a kétoldalú együttműködésben és a magyar export erősítésében.