szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha Szaúd-Arábiában nem takarta el kendővel a haját, akkor a Vatikánban miért hódolt be a diszkriminatív dress code-nak?

Donald Trump amerikai elnök vatikáni látogatásának több emlékezetes pillanata is volt, és mivel az útra a felesége, Melania Trump is elkísérte, nem úszhattuk meg, hogy az amerikai first lady kinézete ne kerüljön szóba, és ha már szóba kerül, ne legyen belőle vita. A zavarodottság oka az volt, hogy míg Szaúd-Arábiában látszólag felrúgta a hagyományokat, és fejkendő nélkül mutatkozott, addig a Vatikánban illemtudóan eltakarta a haját. Sokan rögtön a kettős mérce beszédes illusztrációját látták az outfitjei megválasztásában, nyersen fogalmazva: csak a katolikus hagyományok számítanak, a muszlim előírásokat figyelmen kívül lehet hagyni.

MTI / EPA / L'Osservatore Romano

A Vatikánba látogató külföldieknek valóban számolniuk kell a dress code-dal. A férfiaknak fekete öltönyt, fehér inget és feket nyakkendőt kell viselnük. A nőknek szintén feketében kell megjelenniük, és a legtöbben fátylat is viselnek. A pápa jelenlétében csak katolikus királynők és a monacói hercegnő lehet fehérben.

Szaúd-Arábiában a muszlim nőknek kötelező a kendő viselése, a külföldieknek viszont csak opcionális, és sokan élnek is ezzel az opcióval. Megtehetik, a nélkül, hogy vérig sértenék a vendéglátójukat.

AFP / Mandel Ngan

A protokollszakértők szerint nem mindegy, hogy a vendég egy egyház- vagy egy államfővel találkozik, mint ahogy az sem, hogy vallási vagy szekuláris környezetben teszi-e ezt. Vagyis nem érdemes túl sokat belemagyarázni Melania Trump választásába, mert sikerült az alkalomhoz és a társasághoz illő szettben mutatkoznia, és végül is egy first ladytől épp ezt várják el.

A fejkendő és a protokoll témáját bővebben is kifejtettük ebben a cikkünkben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!