szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Imponáló lehet, ha valaki már az ismerkedési fázisban kifejezi, mennyire érdeklődik a másik iránt. Viszont ez könnyen az erőszak előjele is lehet, melyből nehéz szabadulni.

Úgy tűnik, hogy elsőre megérti a másikat, szinte már lelkitársak, pedig csak most ismerkedtek meg. Az illető gyengéd, törődő, kedves, a dolgok gyorsan haladnak, mintha szerelem lenne első látásra. Így definiálja Dale Archer, pszichiáter a love bombing jelenséget.

Minden gördülékenyen és rózsaszínen megy, amíg a partner nem mutat érdeklődést valami, a kapcsolaton kívül eső dolog iránt. Ekkor a „szerelmesebb” fél féltékeny lehet, és támadó álláspontot vesz fel, társa ellen fordulhat.

A kapcsolat eleji kedves manipuláció taktikai lépés, de lényegében az erőszak egyik formája. Hasonló az állatok kiképzéséhez: mikor a másik fél jót cselekszik, szépen viselkedik, akkor a love bomber megjutalmazza. Viszont ha nem, megvonnak minden addigi kedvességet és odafigyelést, plusz büntetnek (kiabálnak, a csendjükkel büntetnek, esetleg fizikailag torolják meg a tettet).

Nehéz kiszűrni az ilyen embereket, főleg a kapcsolat elején, mikor minden olyan új és izgalmas. Az érzelmek túltengése ilyenkor megszokott, és nem vészjelzésként értelmezendő. Ami nem normális viszont, hogy az ilyen fél a partnere minden idejét magának követeli. A közösségi média gyorsaságát is kihasználhatja egy love bomber, hisz pillanatok alatt megtudhatja, merre jár a másik.

Mire észbe kapna az „áldozat”, hogy mit tesznek vele, a kapcsolat már eléggé előrehaladott állapotban van: összeköltözés, a közös jövő tervezgetése – ahogy a love bomber elképzeli. Oka van annak, hogy miért jut el egy pár gyorsan ilyen messze egy ilyen kapcsolatban.

Az önimádó emberek vonzóak, mivel magabiztosak, ambiciózusak és önfenntartók – magyarázza Joe Pierre, pszichiáter, viselkedéskutató professzor. Deborah Ward, a Mindfullnessel túllépni az alacsony önbecsülésen című könyv szerzője szerint viszont bizonyos emberek vonzzák a nárcisztikusokat, saját alacsony önértékelésük és saját problémáik miatt.

Az emberek gyakran keresik olyanok társaságát, amilyen személyiségűekkel egyszer már kapcsolatban voltak – még akkor is, ha csalódtak bennük. Ward szerint ez azért van, mert azt hiszik, javítható a múlt azzal, ha megismétlik egy másik emberrel. Így egy toxikus kapcsolat hibái nem tűnnek fel, mert az a megszokott.

„Sokan úgy vélik, csak a gyenge emberek vonzódnak önimádókhoz. Ezzel szemben, saját tapasztalataim alapján azt mondhatom, általában az empatikus és kedves emberek lesznek a jelenség áldozatai.” – mondja Perpetua Neo, terápiás segítő.

Nehéz ebből kitörni. Az áldozatok általában próbálják visszaidézni azt a csodás embert, akibe beleszerettek – viszont ő nem létezett, az csak álca volt. Minden mondat és mozdulat ki van számolva, nincsenek őszinte ajándékok, a love bomber mindent eltervezett. „A másik félnek pedig nem marad más, csak az örökös bizonyítási vágy, hogy megmutassa, ő nem hibázik, és visszakapja szerelmét” – fűzi hozzá Neo.

(via: thisisinsider)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!