szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

Az eddig ismerteknél jóval régebbi bormaradványokra bukkantak amerikai és olasz kutatók Szicíliában. A felfedezés akár felülírhatja a bortörténetet.

Az olasz bor a legrégebbi a világon, közel 6000 éves. Sciaccában (Agrigento megye, Szicília délnyugati partjainál) a Kronio-hegy barlangjában amerikai és olasz régészek nagyméretű füles cserépedényben bormaradványokra bukkantak – adta hírül pár napja, augusztus 25-én a Giornale di Sicilia.

A Monte Kronio
Giornale di Sicilia

A részletekből az is kiderül, hogy a nemzetközi kutatócsoportban, amelyet a Dél-Floridai Egyetem régésze, Davide Tanasi vezetett, részt vettek a Nemzeti Kutatási Tanács, a Cataniai Egyetem és Kulturális Örökségvédelem szakemberei. A Microchemical Journal szakfolyóiratban közölt tudományos publikációjuk szerint az elvégzett vegyelemzések során megállapították, hogy a barlangi máztalan, terrakotta edény borkősavat és nátriumsót tartalmazott. Ezek a természetes alkotóelemek a szőlőben és a borkészítésben vannak jelen. Az kormeghatározás alapján ezek a kémiai anyagmaradványok az időszámítás előtti 4000-es évekből származnak. Ez mintegy 2300 évvel meghaladja a szőlőtermesztéssel és borkészítéssel kapcsolatos eddigi ismereteket (ez a felfedezés az izraeli Tel Kabriban végzett ásatások során történt 2013-ban egy királyi borpince romterületén, az ottani „borleletek” az i.e. 1700-as évekből származnak).

A kutatási eredményt ismertető régészek arról is beszámolnak, hogy nagyon ritkán lehet meghatározni ilyen régi anyagmaradványok összetételét, ehhez arra is szükség volt, hogy sértetlen/érintetlen állapotban találják meg a tárlóedényt a barlangban. A további vizsgálatok során egy újabb talányt is tisztáznak majd: fehér vagy vörösbor volt-e a 6000 éves kerámiaedényekben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!