szerző:
Tetszett a cikk?

A kraftoké egy külön sörgalaxis, ahova ha egyszer elkerült a sörszomjas utazó, mindig visszavágyik. A bolygóállás május utolsó teljes hetében Budapestnek kedvezett.

Anno az első Főzdefeszten, még csak egyetlen kraft sör, Kővári Gergő Grabanca mutatott valamit abból, hogy merre is halad a minőségi sörfőzés a világban. A kínálatot akkoriban mintegy húsz hazai kisüzem választéka jelentette. Ki gondolta volna ott, a józsefvárosi Mikszáth téren, hogy nem egészen nyolc év elteltével a világ sörfőzésének legnagyobb sztárjai teszik tiszteletüket Budapesten. Mert kiérdemeltük.

A Beer Week in Budapest 2018-ig azonban még sok sört folyt le a torkokon, és el kellett múlnia jó pár esztendőnek, hogy a hazai kraft mozgalom szárnyra kaphasson. Nem volt könnyű, hiszen a magyar sörízlést évtizedeken keresztül az izgalommentes ászoksörök formálták.

Először az IPA „robbantott”, melyet újabb és újabb felsőerjesztésű sörök követtek. Némi túlzással azt is mondhatnánk, hogy kifőzték  már a világ összes sörét… De ez nem lenne igaz, hiszen a kraft állandó mozgásban van, és egyre másra fedezi fel az újabb és újabb anyagokat a sörfőzéshez – a rózsaborstól az uborkáig.

A múlt heti BPBW mindenképpen egy rendhagyó rendezvény volt, hiszen nem akadt még ilyen több helyszínes sörfesztivál itthon. És arra sem volt példa, hogy a „műfaj krémje” személyesen is megjelenjen a csapok mögött. Amikor nyolc hónappal ezelőtt Pazinczár Péter, Rebák Tibor és Sefcsik Márton fejében körvonalazódott, hogy milyen fesztivált szeretnének, akkor a Mikkeller Beer Celebration Copenhagen, vagy a Beavertown Extravaganza járt a fejükben.

A terv, hogy a BPBW 2018 rendezvénnyel végre Magyarország is felkerüljön az európai kézműves sör térképére, sikerült. Nyolc napon át (május 20-27. között), szinte az összes budapesti kézműves sörözőben voltak csapfoglalások, majd a csúcspontot a pénteki és szombati Dürer-kerti kóstolónapok voltak, ahol egymás mellett lehetett kóstolni a hazai és a nemzetközi sztárfőzők söreit.

„Így, pár nappal a fesztivál után még rengeteg érzés kavarog bennünk. Egyrészt sikerült maradéktalanul megidéznünk a kedvenc külföldi sörfesztiváljaink hangulatát, és persze személyesen elhozni a sörfőzőket is. S annak ellenére is tisztában vagyunk a fejlesztendő területeinkkel, hogy az érdemi visszajelzések egyöntetűen hihetetlenül pozitívak. A tervezetthez képest hetvenszázalékos volt a látogatottság, így a „minden jegy elkelt” táblát idén nem tudtuk kiakasztani, de jövőre már biztosan ez lesz az egyik elsődleges célunk" – nyilatkozott Sefcsik Márton.

Facebook

A beer-geekek – „sörkockák”– számára azt sem kellett megmagyarázni, hogy miért kerül a hatórás kóstolójegy majd’ húszezerbe (ennyiért végig lehetett kóstolni a söröket, már amennyit bírt az ember ésszel és ízlelőbimbóval). Ezek a sörök a világon bárhol ennyibe kerülnének (ne tessék neki állni jövedelmi viszonyok taglalásának, önmagában a sörárról van szó). Aki részt vett bármelyik eseményen, egészen biztos nem csalódott, és nem érezte kidobott pénznek, amit a sörökre költött. A hangulatra, a külföldi sörfőzőkkel való megismerkedés lehetőségére, az extravagáns választékra végképp nem lehetett panasz. Várjuk a folytatást!

(Megjegyzés: Ha érdekel valakit, hogy miről maradt  le ITT megtalálja a teljes listát.)

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!