szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy indiai sportruházatot gyártó cég két évvel ezelőtt részben átállt az újrahasznosított műanyag flakonokból előállított ruhák készítésére. Naponta most már több ezer darab textilt gyártanak műanyag hulladékból, de sajnos még ez az eljárás sem annyira környezetkímélő, mint gondolnánk.

A Paragon Apparels indiai sportruházat-gyártó vállalat 2001 óta olyan nagy nemzetközi brandeknek szállít ruhákat, mint a Rebook vagy az Adidas. A cég tulajdonosa, Roshan Baid pedig két évvel ezelőtt döntött úgy, hogy létrehozza az Alcis Sports nevű almárkát, amely a cég kizárólag az újrahasznosított műanyagból készült ruházati termékekeit jelöli.

Ma már a Paragon Apparels ruháinak az 50 százaléka gyakorlatilag újraértelmezett PET-palack, naponta több mint 4000 darab ilyen újrahasznosított ruházati termék gördül le a futószalagról, havonta pedig több mint ötvenezret adnak el közülük az indiai nagyvárosokban kihelyezett outletekben. A Roshan Baidet meginterjúvoló Quartz azt írja, hogy egy sportpóló előállításához körülbelül nyolc újrahasznosítható műanyag flakon szükséges.

India a 2015-2016-os években 1500 kilotonna polietilén-tereftalátból (PET) készült műanyag terméket gyártott, és ez a szám vélhetően csak növekszik, mert 2014-ben még ezer kilotonna alatt volt az előállított PET-palack mennyisége. Az emberek ezzel párhuzamosan pedig egyre több szemetet termelnek, becslések szerint 2022-re az egy főre jutó termelt műanyag szemét 20 kiló lesz Indiában. Az alapító Roshan Baid érezte, hogy felelős gyártóként nem lehet tétlenül néznie ezt az egyre nagyobb méreteket öltő szennyezést, ekkor döntött  2016-ban az Alcis Sports létrehozása mellett.

Még ez sem elég környezetkímélő

Ugyanakkor az újrahasznosítás melletti érv volt az is, hogy a PET-palackokból készült fonál előállítása olcsóbb és környezetbarátabb, mint a poliészter gyártása.

A rugalmassága miatt oly kedvelt műszál előállítása ugyanis rengeteg vizet, kemikáliákat, kőolajszármazékok felhasználást igényli, a melléktermék pedig mérgező. Ehhez képest - mondja Baid - az újrahasznosított műanyagból készülő fonál gyártásához a poliészternél 27 literrel kevesebb víz kell, az energiafogyasztása is 50 százalékkal kevesebb és a gyártás során a károsanyag-kibocsátás is a poliészter esetéhez képest 54 százalékra esik vissza.

Ugyanakkor - hívja fel a figyelmet a Quartz cikke - a sportruházati cég eljárása sem teljes mértékben környezetkímélőt. Hiszen már eleve egy a majdani fonálhoz szükséges PET-palack előállítása sem az, de ami fontosabb, hogy minden egyes mosáskor ezekből az újrahasznosított műanyagokból készült textilekből mikroműanyagok szivároghatnak ki, amelyek így aztán újfent a vizeinket és a talajt szennyezik. A veszélyes mikroműanyagokról mostanában rengetget lehet olvasni (mi is írtunk már sokszor róla), ami nem csoda: becslések szerint a környezetünket szennyező félmillió tonna mikroműanyag több mint 50 milliárd darab eldobott műanyag flakonnak felel meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!