szerző:
Tetszett a cikk?

Lehet, hogy merész húzás éppen télen előhuzakodni gyümölcsös sörökkel. De az is meglehet, pont annak örülnek az ilyesmire gerjedő sörisszák, hogy ilyen tájt is számíthatnak újdonságra. A napokban debütált új csatosokat akár a Mikulás is hozhatta volna nekik.

Mielőtt "beleinnánk" az új sörökbe, egy kis előtörténet. Mert hogy születési helyük Fót, és Gyenge Zsolt jegyzi, aki mindenképpen megkerülhetetlen figurája a legújabbkori magyar sörfőzésnek. A szakmát annak idején a Drehernél tanulta, de az első hazai sörboom idején elszegődött főzdeépítőnek. Nevéhez fűződik az OSTERBRÄU Söripari Vállalkozás mely a világ számos országában mintegy kétszáz üzemet szerelt össze. Amikor a hazai sörfőzdék a kilencvenes évek végén sorban mentek tönkre, egy ilyen leszerelt sörfőzdét telepített Fótra, és nekiállt maga is sört főzni. A fóti sörök szép sikert arattak, az akkoriban még szerény választékot kínáló hazai sörpiacon.

Nem véletlen, hogy 2010-ben őt keresték meg a Főzdefeszt megálmodói és arra biztatták, hogy főzzön a kisüzemi sörfesztiválra egy sörkülönlegességet. Ez lett a híres Keserű Méz, mely a Kővári Gergely-féle Grabanc – az első „hivatalos” magyar IPA – mellett az első Főzdefeszt legizgalmasabb söre. A Keserű Méz egy különleges sör, ugyanis a hagyományos alsóerjesztésű eljárással készül, de nem a lágereknél megszokott komlókkal, hanem újabb típusuakkal, még hozzá igen bőségesen. El is nevezték hoplágernek, amit 2011-óta a fóti sörfőzdében főztek és töltöttek a jellegzetes csatos üvegbe.

Nem valószínű, hogy ez sokáig így lesz, hiszen a nevet kitaláló Bart Dániel nemrégiben maga is megfőzette és dobozba töltette a saját receptje szerint megálmodott Keserű Méz-et. Mint kiderült ő már anno levédette a nevet, és mint annak birtokosa szólította fel a fótiakat, hogy ezen a néven és ezzel a címkével fejezzék be ennek a sörnek a forgalmazását.

Megjött persze Gyenge Zsolt válasza is. A világ azonban megy tovább és a bírósági ítélet kimondásáig most kétféle Keserű Méz van forgalomban – az új dobozos és a régi csatos üveges. Ebben a helyzetben jött ki a napokban a Fóti Sörfőzde az új Fruit Garden sörcsaláddal.

facebook

Mint nevéből mindenki kitalálhatja ezek gyümölcssörök, melyek a kézműves sörök között igen népszerűek. Fóton egyelőre háromféle gyümölcsös és egy virágos sör terem, de a Fruit Garden sikere esetén a repertoár tovább bővülhet majd.

A málnás búza, a meggysör a megszokott gyümölcssörös ízeket hozzák, a műfaj kedvelőit nem fogja csalódás érni. Az áfonyás porter már bátrabb kísérletnek nevezhető, bár e sorok írójának véleménye szerint kicsit kevesebb áfonya szerencsésebb lenne. Ennek ellenére bátran nevezhetjük figyelemreméltó sörnek.

A fantáziadús Flower viszont egészen magával ragadó sör, itt nem hiányolunk kicsit több komlót, mert elsősorban a levendula, kisebb részben a rózsa egészen remekül helyettesíti a sör visszafogottan adagolt fűszerét és közepes alkoholtartalma ellenére igen gazdag testet mondhat magáénak.

Bár a Fruit Garden sörei nyilván egy rétegközönségnek szólnak, helyük van a modernkori, újhullámos sörök között.

 

 

 

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!