szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezt a kérdést mérlegelik épp a járvány sújtotta Nagy-Britanniában, miközben a kormány a bevándorlási szabályozás szigorítására készül.

A brit kormány 2021-től új, szigorú bevándorlási szabályozást tervez. Az Európai Unióból és az unión kívüli országokból érkezőkre egyformán érvényes, pontozásos elbírálás vonatkozik majd, és a szabályozási rendszer előnyben részesíti az angolul jól beszélő, magas szakképzettségű munkavállalókat.

Szakértők viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy az új pontozásos rendszer sok, alacsony szakképzettségű dolgozót kiiktatna, noha az ő munkájuk épp létfontosságú a járvány frontvonalában. Az Independent megpróbált elmerülni a statisztikákban, hogy kiderüljön, mégis mennyire migránsfüggő a brit egészségügy és szociális szféra. Kiderült, hogy eléggé.

Egy 2019-es parlamenti jelentés szerint a brit állami egészségügyi szolgálatoknál (NHS) mintegy 153 ezer nem brit állampolgár dolgozik, ők a teljes egészségügyi munkaerő 13,1 százalékát teszik ki. Egy másik elemzés szerint a statisztikai hivatal adatai alapján 818 ezer külföldön született ember dolgozik az egészségügyi és szociális ellátásban az Egyesült Királyságban, ez 19 százaléka a szektornak, vagyis minden ötödik dolgozó külföldi.

A migráns munkavállalók a kórházakban hangsúlyosan vannak jelen, minden negyedik kórházi dolgozó Nagy-Britannián kívül született, vagyis a királyi család tagjai sok ezer más brit állampolgárral együtt nekik is tapsoltak az elmúlt hetekben, amíg ők többek között a koronavírusos betegeket látták el.

A koronavírus-fertőzés miatt intenzív osztrályra kerülő Boris Johnson kormányfő életét is többek között új-zélandi és portugál dolgozó mentette meg.

A brit belügyminisztérium egyébként a héten döntött úgy, hogy végleges nagy-britanniai letelepedési jogosultságot kapnak azoknak a külföldi munkavállalóknak a hozzátartozói, akik a brit állami egészségügyi szolgálat intézményeiben dolgoztak és az új koronavírus okozta betegségben haltak meg. A brit kormány a határidő nélküli letelepedésre szóló ajánlatot azoknak a családtagjaira is kiterjeszti, akik az NHS intézményeiben kisegítő munkát végeztek – például takarítóként, betegszállítóként dolgoztak –, és a Covid-19 betegség áldozataivá váltak. Ugyanígy kiterjed a lehetőség a szociális ellátó hálózat koronavírus-betegségben elhunyt külföldi dolgozóinak hozzátartozóira.

Az NHS-intézményekben dolgozók közül 181-en, a brit szociális ellátórendszer munkavállalói közül 131-en haltak meg a koronavírus okozta betegségben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!