szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendező köszönetet mond a természetfilmesnek azért, mert valódi diagnózisokat állít fel és megoldásokat kínál. Fliegauf Bence szerint ugyanis David Attenborough „a terméketlen károgás és hibáztatás helyett tisztán és egyenesen beszél.”

Fliegauf Bence megnézte Sir David Attenborough legújabb produkcióját (amelyet mi sem hagytunk ki), és a Facebookon osztotta meg a gondolatait az A Life on Our Planet (Egy élet a bolygónkon) című filmről. A bejegyzéséből kiderül, hogy Csernobil valósága és szimbolikája, amely Attenborough dokumentumfilmjének egyfajta keretet ad, filmesként őt is foglalkoztatta, de aztán a projekt az utolsó pillanatban leállt.

Csernobil azonban még ma is fontos gondolatokat ébreszt benne, és utal arra, hogy le kell vonnunk a következtetéseket abból, hogy néhány évtizeddel a katasztrófa után Csernobil valóságos földi paradicsom, lenyűgöző biodiverzitással. Ezt írja:

Csernobil tájseb: az emberiség történetének legpusztítóbb ipari katasztrófa okozta súlyos sérülés. A seb nem csak beforrt (szinte az egész zónában), hanem ökológiai szempontból épebb, teljesebb, mint valaha. Nem túlzás azt állítani, hogy a radioaktivitás kevesebb kihívást állított az élővilág felé, mint az emberi tevékenység. (…) Arrogancia azt gondolni, hogy az ember elpusztíthatja a természetet – a természet soha nem fog elpusztulni. Talán a Covid–19 segít ennek belátásában.

Ahogy Attenborough a filmben, úgy Fliegauf Bence is arra figyelmeztet, hogy nem az ember a világ közepe – bármennyire is szeretné azt gondolni.

Nekünk nincs életünk, az életünk nem a tulajdonunk, hanem egy mintázat, ami rajtunk és élőlény tárasainkon keresztül manifesztálódik. Mi eltűnhetünk – éppen úgy, mint a valaha élt fajok olyan 99 százaléka kihalt már, jóval fajunk megjelenése előtt. De az élet marad.

Sir David Attenborough könyörögve kér minket, hogy kapjuk össze magunkat

A leghíresebb természetfilmes még fekete-fehérben kezdte el megmutatni nekünk a világot, hogy hét évtizeddel később már ne a technológia korlátai miatt legyenek szürkék a képsorok, hanem azért, mert elszúrtuk. Nem kicsit, nagyon. Sir David Attenborough egy horrorfilmbe oltott ultimátummal jelentkezik a legújabb, Netflixen látható produkcióban.

A bejegyzésben Fliegauf Bence megköszöni, hogy „Attenborough újra itt van teljes díszben, valódi diagnózisokat állít fel, összetett gondolatokat közöl, megoldásokat kínál.”

Ő a terméketlen károgás és hibáztatás helyett tisztán és egyenesen beszél. Attenborough élete és tevékenysége a bizonyíték maga: az önreflektív tudat valódi transzformatív erő. És mi is ilyen lények vagyunk – a bioszféra történetében valószínűleg először – tudatos gondolkodással bírunk. Segítségével talán még kihúzhatjuk magunkat a konzum mocsárból és apránként újragondolhatjuk a világot. Egyre inkább úgy tűnik, hogy sokat leszünk négy fal között idén télen, milyen jó, hogy lesz mivel múlatni az időt. Szóval igyekszünk Sir, köszönjük a segítséget és maradunk tisztelettel!

A teljes bejegyzés itt olvasható:

2014-ben kezdtem el dolgozni egy három részből álló játékfilmen, ami a Csernobil atomkatasztrófáról szólt volna. Négy...

Posted by Bence Fliegauf on Sunday, 11 October 2020

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!