szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Eduline szerint kevesen jelentkeznek tanítói pályára és kevesen is fejezik be a szakokat.

Idén kicsivel több mint 13 ezren felvételiztek valamilyen pedagógusképzésre, közülük 7316-an jártak sikerrel, vagyis ennyien iratkozhatnak be az egyetemek, főiskolák tanári, tanítói, óvoda- vagy éppen gyógypedagógusi szakjára – írta az Eduline.

A HVG és a hvg.hu oktatási szakportálja szerint ugyan az idei elsőévesek száma a pótfelvételizőkkel és a keresztfélévben kezdőkkel együtt valamivel magasabb lesz, mint a tavalyi,

de a korábbi években ennél jóval többen kezdték meg tanulmányaikat ezeken a pedagógusszakokon: 2017 és 2019 között még 9500-9800 között mozgott az elsőévesek száma.

A portál szerint ha az idei elsőévesek mindegyike befejezi az egyetemet, a rendszert akkor sem lehetne feltölteni. A 2009/2010, a 2010/2011 és a 2011/2012-es tanévben kezdett, pedagógiai alapszakon tanuló hallgatók (például a leendő tanítók, óvodapedagógusok) 23-28 százaléka morzsolódott le, vagyis minden negyedik hallgató hagyta félbe az egyetemet.

Az Eduline szerint sokaknak valamikor a diplomaszerzés után megy el a kedve az óvodai, iskolai munkától, egy korábbi felmérés szerint a pályakezdők egyharmada az első 4-5 évben távozik a szakmából.

A cikkben idézik Neubauer Tamást, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) Győr-Moson-Sopron megyei elnökét, aki korábban azt mondta: évente 5-6 ezren végeznek pedagógusszakon, de közülük mindössze alig háromezren helyezkednek el iskolában, óvodában. „Már annak is örülünk, ha két év múlva a pályakezdők fele még iskolában, óvodában dolgozik. A saját diákjaim közül azok, akik tanárok lettek, már otthagyták a pályát”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!